Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD'i Saddam'ın adamları yönetiyor

Washington Post'un haberine göre IŞİD'in neredeyse bütün yöneticileri Iraklı. IŞİD örgütünü yönetenlerin Saddam Hüseyin dönemindeki üst düzey askeri ve siyasi isimlerin olduğu belirtildi

Giriş Tarihi: 9.4.2015
IŞİD'i Saddam'ın adamları yönetiyor
Terör örgütü IŞİD'in Irak ve Suriye'de ilerleyişini durdurmak için ABD başta olmak üzere 60'a yakın ülke seferber olmuş durumda. Geçen hafta Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in memleketi Tikrit, IŞİD'in elinden geri alındı. Irak ordusunun bir sonraki hedefi Musul olacak. Suriye'de ise IŞİD, son olarak 18 bin Filistinlinin bulunduğu Şam'daki Yermuk Kampı'nı ele geçirdi. Örgüt ayrıca Rakka kenti başta olmak üzere Suriye'de birçok bölgeyi elinde tutuyor.

KİMLİKLERİNİ GİZLİYOLAR

ABD'nin Washington Post gazetesi ise 10 bini yabancı olmak üzere 30 binden fazla militanı olduğu düşünülen IŞİD hakkında bir yazı dizisine başladı. IŞİD'in köklerinin ve yönetim şeklinin araştırıldığı dizinin ilk bölümünde örgütün arkasındaki gizli eller gün yüzüne çıkarıldı. Belgelere ve uzmanlara dayandırılan bilgilere göre IŞİD'in yönetim kadrosundaki isimlerin neredeyse tamamı Iraklı. Bu noktada da Saddam Hüseyin'in Baas rejiminde askeri ve istihbarat makamlarında bulunan Iraklı eski yöneticiler IŞİD'i yönetiyor. Haberde Ebu Hamza kod ismini kullanan eski bir IŞİD militanının görüşlerine yer verildi. IŞİD'in Irak koluna katıldığını anlatan Hamza, kendilerine sürekli maskeli kişilerin emirler verdiğini aktardı. Üst düzey yönetici olduktan sonra kimlikleri herkesten saklanan bu kişilerin hepsinin Iraklı olduğunu öğrenen Hamza, "İslam'a göre davranmadıkları için IŞİD'den ayrıldım" dedi. Haberde IŞİD'i yöneten Saddam'ın eski adamlarına "emir" veya "prens" denildiği belirtildi. Saddam Hüseyin'in ünlü Devrim Komuta Konseyi'nde yer alan isimlerin sahaya inmedikleri ancak IŞİD militanlarına merkezlerden komutanlık yaptıkları kaydedildi. Ayrıca savaşan militanlardan da Iraklıların olmadığı yabancı ülkelerden gelenlerin sıcak çatışmalara gönderildiği belirtildi.

400 BİN ASKER ORDUDAN ATILMIŞTI
Washington Post'un haberine göre, ABD'li yetkililer, Irak işgalinin ardından Saddam Hüseyin yönetiminin önemli isimlerinin El Kaide'ye katıldığından haberdardı. Fakat bu kadronun yeni bir oluşum ortaya koyacağı, yani IŞİD gibi bir örgütte kilit görevler üstleneceği öngörülemedi. Haberde Saddam'ın siyah maskeli halde kafa keserek infazlar gerçekleştiren 'Fedailer' birliği örnek gösterildi. 'Fedailer' ve IŞİD'in infazları arasındaki benzerliklere dikkat çekildi. ABD'nin Irak'ta uyguladığı politikaların da IŞİD'i beslediği belirtildi. Baas rejiminin devrilmesinden sonra ABD'nin Irak'a atadığı Geçici Koalisyon Yönetimi Başkanı Paul Bremer'ın, 400 bin Irak askerinin orduyla ilişiğini kestiği ve bu askerlere emekli maaşı da ödenmediği hatırlatıldı. Silahlarıyla birlikte ordudan ayrılan bu kişilerin de terör örgütlerine katıldığı vurgulandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'i Saddam'ın adamları yönetiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN