İslam karşıtı liderin sözleri tepki çekti

'da ayrılıkçı, göçmen, İslam karşıtı tezleriyle bilinen Partisi'nin lideri 'nin, Romanlara yönelik sarf ettiği sözler ülkede tartışma yarattı.

Giriş Tarihi: 9.4.2015 04:10
İslam karşıtı liderin sözleri tepki çekti
Dünya Romanlar Günü olarak kutlanan 8 Nisan'da, 'da ayrılıkçı parti liderinden şok bir çıkış geldi. Ülkede endüstrileşmiş kuzeyin, yoksul ve üretimi düşük güneyden ayrılması tezini savunan partisiyle son dönemde popülist açıklamalarıyla merkez sağ liderliğine soyunan lideri , katıldığı bir televizyon programında, "Alfano (İçişleri Bakanı) ve Renzi'nin (Başbakan) yerinde olsam ne yapardım? 6 ay önceden uyarır, daha sonra da Roman kampını yerle bir ederdim" dedi.

Salvini'nin bu sözleri ülkede yeni bir tartışma başlattı. Sosyal medyada Kuzey Birliği liderini eleştiren yorumlar yapılırken, Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini de "Bu sözleri rahatsız edici buluyorum. Propaganda maksatlı" ifadesini kullandı.

Boldrini, Roman kamplarının tabii ki kalkması gerektiğini ancak sosyal konut gibi alternatiflerin sunulmasının önemli olduğunu kaydetti.

Bu arada, Salvini, kendisinin sözlerini rahatsız edici bulan Meclis Başkanı Boldrini'nin başkanlığının uygunsuz ve rahatsız edici olduğunu dile getirerek, tartışmaya ayrı bir boyut kazandırdı.

VATİKAN'DAN DA TEPKİ GELDİ

Göçmenlere yönelik hassasiyetiyle bilinen Papa Franciscus'un yönetimindeki 'dan da Salvini'nin bu son çıkışına yanıt gecikmedi.

Papalık Göçmenler Konseyi Başkanı Antonio Maria Veglio, Salvini'nin Romanlar için sarf ettiği sözlerin "Aptalca ve saçma" olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam karşıtı liderin sözleri tepki çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN