Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Terör örgütü DAEŞ ile mücadelede doğru yoldayız'

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak’ın geleceğine yönelik belirsizliğin sürdüğünü, ancak terör örgütü DAEŞ ile mücadelede doğru yolda ilerlediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 9.4.2015 22:21
'Terör örgütü DAEŞ ile mücadelede doğru yoldayız'
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak'ın geleceğine yönelik belirsizliğin sürdüğünü, ancak terör örgütü DAEŞ ile mücadelede doğru yolda ilerlediklerini söyledi.

Biden, Ulusal Savunma Üniversitesi'nde ABD'nin Irak politikasına yönelik açıklamalarda bulundu. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin gelecek hafta başkent Washington'da temaslarda bulunacağını belirten Biden, ziyaretin iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine imkan sunacağını dile getirdi.

Biden, DAEŞ'e yönelik oluşturulan uluslararası koalisyonun çabaları hakkında bilgiler vererek, hava saldırılarının örgüte karşı verilen mücadelede sunduğu katkıdan söz etti. Biden, "Irak'ın geleceğine yönelik belirsizlik sürüyor, bu bir gerçek. Mücadele henüz bitmedi. Ancak doğru yolda ilerliyoruz" diye konuştu.

Bu noktada koalisyonun hava saldırıyla desteklenen Iraklı güvenlik güçlerinin Tikrit şehrinin kontrolünü örgütün elinden geri aldığını hatırlatan Biden, "Şu anda Tikrit üzerinde DAEŞ'in değil, Irak bayrağı dalgalanıyor" ifadesini kullandı.

Biden, "DAEŞ, yaklaşık sekiz ay önce Irak'ta her yerde hücum halindeydi. Ancak Irak'ta bugün DAEŞ daha önceden egemen olduğu geniş alanları kaybetti. DAEŞ'in Irak'taki hareket gücü durduruldu ve birçok yerde tersine çevrildi" dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, DAEŞ ile mücadelenin henüz sona ermediğini ve önlerinde "uzun bir savaşın bulunduğunu" anlattı. Biden, "Aşırı bir pembe tablo çizmek istemiyorum, ancak DAEŞ'in yenilmezlik ruhuna delik açıldı ve bu çok önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Irak'daki mezhepsel tüm unsurların bir araya gelmeden DAEŞ'in yenilgiye uğratılmasının imkansızlığına da değinen Biden, bu noktada Bağdat'daki yeni yönetimin ülke içindeki Şii, Sünni, ve Kürt gruplar arasındaki birlikteliğini sağlamaya dönük adımlarını övdü. Biden, "Ancak daha yapılması gereken çok şey var" uyarısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Terör örgütü DAEŞ ile mücadelede doğru yoldayız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN