Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tazminat krizinin merkezi

'da, in 1944 yazında çocuk, yaşlı, kadın demeden 218 kişiyi katlettiği Distomo kasabası halkından, Berlin'den tazminat isteme girişimine tam destek geldi

Giriş Tarihi: 11.4.2015
Tazminat krizinin merkezi
'da, Nazi döneminin en büyük katliamlarından birine sahne olan Distomo kasabası halkı, hükümetinin 'dan tazminat isteme girişimine destek verdi. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan kasaba sakinlerinin ifadelerine göre, 1944 yazında gerçekleşen ve Distomo halkının dörtte birinin öldürülmesiyle sonuçlanan katliam konusunda, Alman hükümeti henüz üzerine düşeni yapmış değil. Kurbanları arasında hamile kadınların, çocukların ve bebeklerin de olduğu vahşetin tanıklarından Loukas Sehremelis, henüz 12 yaşındayken yaşadıklarını bir türlü unutamıyor. "Evlerin arasında dolaşarak pencerelerden ateş ettiler" diyen Sehremelis, 10 Haziran 1944 günü, Alman askerlerinin küçük kardeşiyle komşusu 2 kadını gözlerinin önünde öldürdüğünü söyledi. Distomo Belediye Başkan Yardımcısı Loukas Zissis de, "Kasabamızın o zamanki nüfusunun dörtte birini, 218 kişiyi gözlerini kırpmadan öldürdüler. Bu, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur" yorumunda bulundu.

BERLİN: BU KONU KAPANDI

Yunanistan'ın orta kesiminde yer alan Distomo kasabasında yaşananlar, Atina yönetimiyle Almanya arasında uzun yıllardır tartışma konusu olmaya devam ediyor. Berlin hükümeti, 1960'ta meselenin tamamen kapandığını iddia ederken, Yunanistan'a göre, in katliamı nedeniyle ödenmesi gereken ciddi bir tazminat var. Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, geçtiğimiz yıl "Yunanistan bizi affetsin" demiş, ancak hukuki yolun kapandığını da vurgulamıştı. Geçen hafta ise Yunanistan Maliye Bakan Yardımcısı Dimitris Mardas, "Almanya'nın ülkemize olan borcu 278 milyar 700 milyon euro" açıklamasında bulunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tazminat krizinin merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN