Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbenin adaleti bu kadar

Mısır'da Müslüman Kardeşler (İhvan) lideri Muhammed Bedii'nin de aralarında olduğu 14 kişiye verilen idam cezası onandı. Mahkeme, 37 darbe karşıtını da müebbet hapse mahkûm etti

Giriş Tarihi: 12.4.2015
Darbenin adaleti bu kadar
Ülkenin özgür biçimde seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yönelik olarak 3 Temmuz 2013'te düzenlenen askeri darbenin ardından, Mısır'da hukuksuz uygulamalar devam ediyor. Dün, aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilâtı (İhvan) Lideri Muhammed Bedii'nin de bulunduğu 14 kişiye verilen idam cezası onandı. Mısır kanunlarına göre, idam cezası anayasa mahkemesine götürülerek temyiz süreci işletilebiliyor. Nihai sonucun çıkmasının ise yıllar alabileceği kaydediliyor. Mısır basınında yer alan haberlere göre, mahkemenin resmi açıklamasında, tutuklu darbe karşıtlarının Mursi'nin devrilmesi sürecinde şiddet olaylarını kışkırttığı suçlaması yer aldı. Ancak İhvan üyeleri, kendileri hakkındaki bir suçlamaların politik manevralardan ibaret olduğunu savunuyor. Uluslararası insan hakları örgütleri de, Mısır yönetimine çağrıda bulunarak, hukuksuz idam ve hapis cezalarına son verilmesini talep ediyor. Darbe karşıtlarına göre, Mısır yönetimi, kendilerini susturmak ve uluslararası arenada destek bulmak amacıyla, kitlesel tutuklama ve cezalandırma yöntemini kullanıyor.

KANITSIZ SUÇLAMALAR

Darbenin mimarı olan şimdiki Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, Müslüman Kardeşler Teşkilâtı üyelerini "ulusal tehdit" olarak tanımlıyor. İhvan mensuplarıyla ilişkilendirilen birçok olayda ise herhangi bir somut kanıtın bulunmaması dikkat çekiyor. Mısır basını, her türlü silahlı eylemi İhvan'a mal etse de, siyasi gözlemcilere göre, Mısır'da resmen "terör örgütü" sayılan Müslüman Kardeşler, terör eylemlerine olan mesafesiyle tanınıyor.

ABD VATANDAŞI AKTİVİSTE MÜEBBET HAPİS
Darbe karşıtı olduğu için hapse atılan Mısırlı Muhammed Sultan da, dün müebbet hapse mahkûm edilen isimler arasındaydı. 440 gündür açlık grevine devam eden Sultan, aynı zamanda ABD vatandaşı. İnsan hakları örgütlerinin, Ohio Eyalet Üniversitesi mezunu Sultan'ın serbest bırakılması için şimdiye kadar yürüttüğü kampanyalar henüz herhangi bir sonuç vermedi. Adını, Rabia Meydanı'nda kurulan protesto çadırlarında sözcü olarak dünya medyasında duyuran Sultan, babası Salah Sultan'la birlikte tutuklu bulunuyor.

KARARI YİNE O HâKİM AÇIKLADI
Mısır'da dün verilen idam ve müebbet kararlarını, darbe karşıtlarının yakından tanıdığı, skandallarıyla ünlü hâkim Naci Şehhate açıkladı. Duruşmalar sırasında savunmaları dinlememesiyle bilinen Şehhate, geçtiğimiz yıl, Facebook hesabından yazdığı müstehcen iletiler nedeniyle sayfasını kapatmak zorunda kalmıştı. Şehhate, kendisiyle özdeşleşen güneş gözlüklerini duruşmalar sırasında da hiç çıkarmıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbenin adaleti bu kadar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN