Obama ve Castro el sıkıştı

ABD Başkanı Obama ile Küba lideri Castro, ülkeleri arasında 50 yılı aşkın süredir resmi temasa geçen ilk isimler oldu. Sırada elçiliklerin açılması var

Giriş Tarihi: 12.4.2015
Obama ve Castro el sıkıştı
Panama'da düzenlenen Amerika Devletleri Zirvesi'nde beklenen buluşma gerçekleşti, yarım yüzyıl sonra ilk kez bir ABD Başkanı ile Küba Devlet Başkanı yüz yüze görüşme yaptı. Cuma akşamı ayaküstü biraraya gelip el sıkışan ABD Başkanı Barack Obama ile Küba lideri Raul Castro, dün zirvenin yapıldığı kongre merkezindeki küçük bir odaya geçerek yan yana koltuklara oturdu. Burada gazetecilere kısa açıklama yapan Obama, bunun "tarihi bir görüşme" olduğunu söyledi.

'yeni bir şeyi deneme vakti'
Obama, "50 yıldır işleyemeyen bir politikadan sonra artık bizim için yeni bir şeyi deneme vakti. Bizim için zaman içerisinde sayfaları çevirmek ve iki ülke arasında yeni ilişki geliştirmek mümkün" diye konuştu. Obama'nın söylediklerine tamamen katıldığını belirten Castro da, "Her şeyi tartışmaya hazırız ama çok sabırlı olmalıyız. Bugün birbirimize katılmadığımız bir konuda yarın anlaşabiliriz" dedi. Castro, ABD Kongresi üyeleri ile Küba heyetini işaret ederek, "Liderlerini dinlemeleri daha iyi" ifadesini kullanırken, Obama'nın gülümsediği görüldü. Görüşmede öncelikli konunun Washington ve Havana'da iki ülkenin büyükelçiliklerinin açılması olduğu ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama ve Castro el sıkıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN