Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den 'ya S-300 füze savunma sistemi tepkisi

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf, 'nın 'a S-300 hava savunma sistemlerini teslim etme kararını "yapıcı" bulmadıklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 14.4.2015 17:27
ABD'den Rusya'ya S-300 füze savunma sistemi tepkisi
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf, Devlet Başkanı Vladimir 'in 'a S-300 füze savunma sistemi sevkiyatını askıya alma kararını iptal etmesini değerlendirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "İran'ın bölgedeki istikrarsızlaştırıcı rolü göz önünde bulundurulduğunda, bu satışların yapılması için şu anda zaman uygun değil" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı telefon görüşmesinde, konuyu gündeme getirdiğini belirten Harf, "Rusya'nın bu konuda adım atmasının, şu zamanda yapıcı bir yaklaşım olmadığını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkeler ve Almanya ile İran arasındaki müzakerelerde Rusya ile çok yakından çalıştıklarını dile getiren Harf, konunun müzakerelere etkisinin olacağını sanmadığını, bu ikisinin birbirinden farklı konular olduğunu belirtti.

PUTİN KARARI İPTAL ETTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, S-300 hava savunma sistemlerinin İran'a teslimatı, Rusya topraklarından bu ülkeye transit geçişi, Rus gemi ve hava araçlarıyla taşınmasına yönelik yasağı iptal etmişti.

Putin'in imzaladığı kararname, Rusya'nın 22 Ekim 2010'da İran'a silah teslimatının askıya alınmasına yönelik kararından S-300'lerin olduğu kısmı çıkarttı.

Rusya ve İran, 2007 yılında S-300 hava savunma sistemi satışı konusunda anlaşma imzalamıştı. ABD ve İsrail, anlaşmaya sert tepki göstermişti. Rusya, 2010'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İran'a yönelik silah ambargosu kararı almasının ardından, S-300 anlaşmasını tek taraflı askıya aldığını açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Rusya'ya S-300 füze savunma sistemi tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN