Başkanlığı için 2.5 milyar dolar

'de 'ın aday adaylığı 2 dakikalık mütevazı bir mesajla başladı. Ancak Demokratlar, ülke tarihinin en yüksek seçim bağışını toplamak için kolları sıvadı. Hedef 2.5 milyar dolara ulaşmak

Giriş Tarihi: 14.4.2015
Başkanlığı için 2.5 milyar dolar
'de 8 Kasım 2016'da yapılacak başkanlık seçimi öncesinde 'ın aday adaylığını açıklamasıyla kulisler hareketlendi. Eski Dışişleri Bakanı Clinton, pazar günü yayımladığı görüntülü mesajının ardından dün ortalıkta gözükmedi. Tecrübeli siyasetçi, bugün ise 2016 başında ön seçimin yapılacağı ilk eyalet olan Iowa'da seçim mitinglerine başlayacak. ABD basını da 67 yaşındaki Clinton'ın izleyeceği yol haritasını haberleştirmeye başladı. 2008'de de Demokrat Parti'den aday adayı olan Clinton, mevcut Başkan Obama'ya yenilince resmi aday olamamıştı. Ancak bu kez partiden Clinton'a güçlü bir rakibin çıkması beklenmiyor. Seçilmesi halinde ülkesinin ilk kadın başkanı olarak tarihe geçecek olan Clinton seçim süresince 2,5 milyar dolarlık bir kampanya bütçesine sahip olacak. New York Times gazetesi "Mütevazı başlayan kampanya, ülke tarihinin en pahalı kampanyasına dönecek" dedi. Bağışlarda "ilk kadın başkan" vurgusu ön planda olacak. Demokrat iş adamları ayrıca, Temsilciler Meclisi ve Senato'nun Cumhuriyetçilerin elinde olmasından dolayı Beyaz Saray'ı kaybetmek istemiyor. "Clinton İçin Hazırız" sloganı da bardaktan bebek kıyafetine, şapkadan tişörte kadar birçok eşyaya şimdiden basıldı.

Bill Clinton: Neferi olacağım

Hillary Clinton'a seçim sürecinde en büyük desteği eşi Bill Clinton veriyor. ABD'nin 42'nci başkanı olan Bill Clinton, eşinin adaylığı için üstleneceği rolü açıklarken, "Hillary'nin askeri olacağım" dedi. Uzmanlara göre Bill Clinton, daha çok perde arkasında kalacak. Ama özellikle eşinin zengin işadamlarıyla bağlantılarını sağlayacak. İkili için en büyük engel ise beraber kurdukları Clinton Vakfı için şimdiye kadar topladıkları bağışların ortaya çıkması olabilir. Ancak Hillary Clinton'ın dün vakfın yönetiminden istifa ettiği öğrenildi.

1947: 26 Ekim'de doğdu
1969: Yale Üniversitesi'nde hukuk okudu. Bill Clinton ile tanıştı
1970'ler: Avukatlık yapıp, dersler verdi
1992-2001: First Lady'ken sağlık reformu ile kadın hakları konusunda kampanyalar düzenledi
2001-09: Senatör oldu
2002: Irak işgalini destekledi
2008: Barack Obama'ya karşı başkan adaylığını kaybetti
2009-13: Obama döneminde dışişleri bakanı oldu
Mart 2015: Resmi iş için özel e-posta hesabını kullanması ciddi tartışma yarattı
Kaynak: AFP

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlığı için 2.5 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN