Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gozi: Bir hükumet soykırım kelimesini kullanmamalı

Giriş Tarihi: 14.4.2015 12:24
Gozi: Bir hükumet soykırım kelimesini kullanmamalı

Politikaları Müsteşarı Gozi, Ermeni iddialarıyla ilgili açıklamalara, bir hükumetin soykırım kelimesini kullanmaması gerekir dedi.

'nın Başbakanlık Avrupa Birliği () Politikaları Müsteşarı Sandro Gozi, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda, "hükümetlerin resmi bir pozisyon almasının uygun olmadığını" belirtti.
İtalyan LA7 kanalında bir programa katılan Gozi'ye, dün Papa Franciscus'un 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına destek veren sözleri hatırlatılarak, İtalya'nın pozisyonun ne olduğu sorusu yöneltildi.

"HÜKÜMETLER BU İŞE KARIŞMAMALI, TARİHÇİLERE BIRAKILMALI"


Sandro Gozi, "Bu konuda bir tane resmi görüş açıklayan hükümet yok. Bu iş tarihçilerin işi. Bu konuyu başlatan, ele alan bir Avrupa hükümeti yok. Avrupa parlamentoları, kendi görüşlerini açıkladılar ama hükümetler hayır. Ben kişisel olarak bunun olduğuna inanıyorum ancak bunu belirlemek siyasetçilerin değil tarihçilerin görevi. Bana göre bir hükümet 'soykırım' kelimesini kullanmamalı. Bir hükümetin bu konu üzerinden resmi bir pozisyon almasının uygun olmadığını düşünüyorum" dedi.
"Eğer biz siyaset yapıyorsak Türkiye'nin bugünkü problemlerine bakmanın daha yerinde olduğunu düşünüyoruz" diyen AB Politikaları Müsteşarı Gozi, Türkiye'deki demokrasi, insan hakları ve azınlık hakları gibi konularla ilgilendiklerini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gozi: Bir hükumet soykırım kelimesini kullanmamalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN