Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan 'ya suçlama

Dışişleri Bakanlığı, karşıtlarına verilen cezalara tepki gösteren 'yı "yargıya açıkça müdahale" etmekle suçladı.

Giriş Tarihi: 14.4.2015 16:30
Mısır'dan Batı'ya suçlama
, karşıtı 14 kişinin idam ve 37 kişinin ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasına tepki gösteren lı ülkeleri ve uluslararası kurumları "yargıya açıkça müdahale" ettikleri gerekçesiyle kınadı.
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Bazı Batılı ülkelerin ve uluslararası kurumların Müslüman Kardeşler (İhvan) yöneticileri hakkında verilen mahkeme kararlarına gösterdikleri tepkilerin dikkatle takip edildiği" belirtildi.
"Gerçeklerin bilinçli olarak tahrif edildiği ve olayların seyrinin dışında vasıflandırmaya gidildiği" savunulan açıklamada, "Mısır halkının güvenine sahip olan yargı heyeti tarafından verilen kararlar, objektif kriterler ve yasal hükümler doğrultusunda alındı" denildi.
Söz konusu tepkilerin "yargının işlerine açıkça müdahale ve bağımsızlığına el uzatma" şeklinde nitelendirildiği açıklamada, bu ülkelerin sanıklara yöneltilen "öldürme, şiddet ve terör" gibi suçları gözardı ettiği iddia edilerek, "Kendilerini dünyadaki insan hakları savunucusu olarak gören bu ülkeleri, halklarının durumlarına yoğunlaşmaya çağırıyoruz" ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada, kınanan Batılı ülkeler ile uluslararası kurumların isimlerine yer verilmedi.
Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve 13 İhvan yöneticisi idam, 37 kişi de müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'dan Batı'ya suçlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN