'AP tutum beyanı niteliğinde karar alacak'

Giriş Tarihi: 15.4.2015 02:01
'AP tutum beyanı niteliğinde karar alacak'

Avrupa Parlamentosu'nun 1915 olaylarının yüzüncü yılında bağlayıcı olmayan, tutum beyanı niteliğinde bir karar alacağı bildirildi.

Parlamentoda siyasi grupların ortak önergesiyle bugün görüşülüp oylanacak kararda, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yer verilmesi ve Türkiye ve Ermenistan'a, ilişkileri normalleştirme yolunda ilerlemeleri çağrısı yapılması bekleniyor.

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin sözcüsü Maja Kocijancic, Parlamento'nun alacağı pozisyona yakından göz atacaklarını fakat AB Komisyonu'nun bu meselede kendi tutumuna bağlı kalacağını söyledi.

Kocijancic, AB Komisyonu'nun bu konuya ilişkin tutumunu özetlerken, "Barışma, Avrupa projesinin ve değerlerinin temel direklerinden biridir. Bu kapsamda Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin mümkün olan en kısa sürede normalleşmesi bilhassa önemlidir. Birkaç yıl önce imzalanan protokollerin uygulanmasına hala ihtiyaç vardır ve protokollerin hayata geçirilmesiyle normalleşme devam edebilecektir. Tarihi meselelerin uzlaşma ruhu içinde açık ve sakince tartışılması da anahtar teşkil etmektedir. Bu kapsamda Türkiye'nin bazı adımlarını memnuniyetle karşıladık ve düzenli (ilerleme) raporlarımızda yer verdik. Tarafları tam barışmaya giden yolu açacak ilave anlamlı adımlar atmaya teşvik ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'AP tutum beyanı niteliğinde karar alacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN