Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ta katliam yapan çalışanına ömür boyu hapis

Giriş Tarihi: 15.4.2015 10:16
Bağdat'ta katliam yapan Blackwater çalışanına ömür boyu hapis

Irak'ta, 2007 yılında hiçbir gerekçe olmadan kasten ateş açarak 14 sivili öldürmekle suçlanan özel güvenlik şirketi 'ın 4 eski çalışanının cezaları belli oldu.

Irak'ın başkenti 'ta 2007'de çocuk ve kadın dahil 14 sivili kasten öldürmekten suçlu bulunan ABD özel güvenlik şirketi 'ın bir çalışanı ömür boyu, üçü de 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD'nin başkenti Washington'daki federal mahkemede görülen davada, yargıç Royce Lamberth, Ekim 2014'te jüri tarafından birinci derecede cinayetten suçlu bulunan Nicholas Slatten'a ömür boyu hapis cezası verdi.

ABD mahkemesi, jüri tarafından kasten adam öldürmekten suçlu bulunan diğer üç çalışan Paul Slough, Evan Liberty ve Dustin Heard'ı da 30'ar yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanık avukatları, cezaların kesinleşmesinin ardından yaptıkları açıklamada, temyize gideceklerini açıkladı.

14 SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ


Irak'taki birçok kanlı olayda imzası bulunan güvenlik şirketi Blackwter çalışanları Slatten, Slough, Liberty ve Heard, başkenti Bağdat'ta Eylül 2007'de bir konvoyuna yol açmak için çevreye ateş açarak 14 sivili öldürmüştü. Saldırıda 12 sivil de yaralanmıştı.

Kanlı olay Irak'ta büyük bir infiale neden olurken, sanık avukatları ise direnişçilerin silahlı saldırısına uğrayan güvenlik şirketinin 4 çalışanının kendilerini savunmak için ateş açtığını iddia ediyordu.

138 MİLYAR DOLAR KAZANDI, İKİ DEFA ADI DEĞİŞTİ

Blackwater özel güvenlik şirketi, Amerikan Deniz Kuvvetleri bünyesindeki özel birliklerde görev yapmış Erik Prince tarafından 1997'de kuruldu.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Amerikalı diplomatları korumakla görevlendirilen şirket, 16 Eylül 2007'de dünya kamuoyunda ABD'ye yönelik öfkenin alevlenmesine yol açan, sivillere silahlı saldırıdan sonra basının gündemine oturdu.

Blackwater gibi özel güvenlik şirketleri Irak savaşında ABD ordusuna güvenlik, lojistik ve altyapı desteği verdikleri gerekçesiyle 138 milyar dolar para kazandı. Irak'taki birçok kanlı olayda imzası bulunan Blackwater daha sonra ismini "Xe Service" ve son olarak da "Academi" şeklinde değiştirdi.

Mynet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağdat'ta katliam yapan Blackwater çalışanına ömür boyu hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN