Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan 'a yardım sözü

Başkanı Barack , Başbakanı Haydar el İbadi'ye 'le mücadelede destek sözü verdi.

Giriş Tarihi: 15.4.2015 09:52
Obama'dan Bağdat'a yardım sözü
Başkanı Barack , Washington'da ağırladığı Başbakanı Haydar el İbadi'ye yüzünden zarar gören Iraklılar için insani yardımda bulunma sözü verdi.

DAEŞ'in yerlerinden ettiği Iraklılar için 200 milyon dolar yardım aktaracaklarını kaydeden Obama, geçen yıl Irak'ın büyük bir bölümünü kontrolü altına alan örgüte karşı 'ciddi ilerlemeler' sağlandığını söyledi.

İbadi'nin yedi ay önce Irak'ta hükümeti devralmasından bu yana Irak ordusunun daha donanımlı hale geldiğini ve daha eğitimli olduğunu söyleyen Obama, DAEŞ'in işgal ettiği bölgelerin dörtte birinin geri alındığını vurguladı.
Oval Ofis'te İbadi ile görüşen Obama, Irak'ı 'güçlü bir müttefik' olarak nitelendirerek Washington ve 'ın koordinasyon içinde davranmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Irak Başbakanı'nın ABD'den askeri yardım talebinde ise bulunmadığı açıklandı. Iraklı yetkililer, kısa bir süre öncesine kadar ABD'den DAEŞ'e karşı daha fazla hava operasyonu düzenlemesini ve Irak ordusuna da ek silah sevkiyatında bulunmasını talep ediyordu.

dw-Türkçe
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'dan Bağdat'a yardım sözü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN