Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de yeni diplomasi çabası

BM Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın mayıs ayında yeniden başlatmayı planladığı müzakerelere katılacak tarafların belirlenmesi çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Giriş Tarihi: 15.4.2015 22:00 Güncelleme Tarihi: 15.4.2015 22:07
Suriye'de yeni diplomasi çabası
BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, BM Özel Temsilcisi Mistura'nın mayıs ayında yeniden başlatmayı planladığı müzakere çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Müzakerelere katılacak tarafların belirlenmesi için çalışmaların sürdüğüne dikkati çeken Dujarric, gazetecilerin "İran'ın siyasi müzakerelerde yer alıp almayacağı" konusundaki soruları üzerine, "Davetiye listesi konusunda çalışmalar sürüyor. Ancak İran'ın da bölgedeki diğer ülkeler gibi çatışmaların sonlandırılması konusunda önemli bir rolü olacağı açık" dedi.

Tüm taraflarla görüşmelerin aynı günde ve aynı mekanda yapılmayacağını kaydeden Dujarric, bu toplantıların devam eden bir süreç halinde farklı günlerde farklı tarafların katılımıyla gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Tüm davetiyeler hazırlanana kadar bu konuda açıklama yapmayacaklarını da dile getiren Dujarric, "İran'ın davet edilmesi konusunu saplantı haline getirmemeliyiz. Mistura'nın amacı, Genel Sekreter Ban'ın çağrısı üzerine, dört yılı geçen şiddet olaylarının sonlandırılması gayesiyle siyasi süreci yeniden canlandırmak" diye konuştu.

Kofi Annan ve El-Ahdar el-İbrahimi'nin ardından bu göreve atanan Staffan de Mistura, geçen yıl "çatışmaların bölgesel olarak dondurulması" planını gündeme getirmişti ancak bu konuda da sahaya yansıyan bir uygulama gerçekleştirilemedi.

Suriye'de beşinci yılına giren iç savaşta 220 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 12 milyondan fazla Suriyeli evlerini terk etmek zorunda kaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de yeni diplomasi çabası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN