'dan açıklaması

Giriş Tarihi: 15.4.2015 16:54 Güncelleme Tarihi: 15.4.2015 18:14
Vatikan'dan Türkiye açıklaması

'nın soykırım söylemine 'dan ilk resmi açıklama Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco'nun, Tehciri için 'soykırım' nitelemesi yapmasına ve 'nin tepkilerine Vatikan'dan ilk resmi açıklama geldi.

Katoliklerin Ruhani lideri Francesco'nun, Tehciri için 'soykırım' nitelemesi yapmasına ve 'nin tepkilerine 'dan ilk resmi açıklama geldi.

TÜRKİYE'NİN TEPKİSİNİ DİKKATE ALIYORUZ

Vatikan Sözcüsü, 'Biz Türklerin tepkilerini dikkate alıyoruz, ama hiçbir polemiğe girmek niyetinde değiliz. Papa'nın ayini, Erdoğan'ı ortak komisyon önerisine itti ve bu enteresan bir öneri' dedi.

Düzenlediği bir basın toplantısıyla Vatikan gündemine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi, Papa'nın, 20. yüzyılın ilk soykırımının Ermeni toplumuna yapıldığına dair açıklamaları ve sonrasında Türkiye-Vatikan arasında yaşanan diplomatik krizi de değerlendirdi.

TÜRK GAZETECİLERDEN 'KOMİSYON TEKLİFİ YENİ DEĞİLDİ' UYARISI

Toplantı sonrası Türk gazetecilerin, 'Türkiye'nin ortak bir komisyon kurulması teklifi yeni değildi, ancak siz söz konusu ayinin bunu düşünmeye ittiğini söylediniz' uyarısı üzerine Lombardi, şunları kaydetti.

ERDOĞAN'IN TEKLİFİ BENİ MEMNUN EDER

'Erdoğan'ın komisyon teklifi beni memnun eder. Türklerin soykırımı kabul etmemesi de yeni bir şey değil ona bakarsanız. Ben komisyon teklifi hiç yapılmadı demedim. Ben Erdoğan'ın söylediğinin anlamlı olduğunu belirttim. Benim için enteresandı bu teklif. Bana açıklama yaptırmayın artık lütfen. Biz her türlü polemiği engellemek istiyoruz. Türkler tepki koymak isterse koyabilirler elbette. Papa'nın niyeti gayet açıktı. Türklerin itirazlarını da dikkate alacağız, ancak tartışmaların içinde olmayacağız.'

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatikan'dan Türkiye açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN