Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in sinsi planı devrede

Suriye'nin Halep kentinde muhaliflerin ilerleyişi karşısında tutunamayan Beşşar , kentin ticaret ve sanayisini elllerinde tutan leri katliam tehlikesiyle karşı karşıya bırakacak planı DEAŞ üzerinden devreye soktu.

Giriş Tarihi: 16.4.2015 11:45
Esed'in sinsi Türkmen planı devrede
Rejimin Halep'i boşaltmaya başladığını vurgulayan Suriye Birliği Başkanı Samir Hafez, IŞİD tehdidi ile karşı karşıya olan Türkmenlerin her zamankinden daha fazla Türkiye'nin desteğine ihtiyaç duyduğunu söyledi. Hafez, ''Halep'te devlet daireleri boşaltıldı. Müzelerdeki tarihi eserler Laskiye ve Tartus şehirlerine götürüldü. Sınırdaki ağır silahlar ve yüksek rütbeli subaylar da bölgeyi terketmeye başladı'' dedi.

RAPORU DAVUTOĞLU'NA İLETECEĞİZ

Bölgede 4 yılı aşkındır devam eden çatışmalar sonunda IŞİD güçlerinin Halep'i kuşatma noktasına geldiğini kaydeden Hafez, Türkmenlerin IŞİD saldırılarına karşı koyamaması halinde topraklarını terk etmek zorunda kalacağını belirtti.

Türkmenlere yapılmasını istedikleri bazı desteklerle ilgili raporu önümüzdeki günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu'na ileteceklerini kaydeden Hafez, ''Tek hedefimiz Türkmen göçünü önleyerek onları kendi topraklarında tutmak'' dedi.

SANAYİ TÜRKMENLERDE

Türkmenlerin elinde irili ufaklı birçok sanayi tesisinin bulunduğunu, özellikle Halep şehrinde ayakkabı sanayinin Türkmenlerin elinde olduğunu kaydeden Hafez, rejiminin Türkmen nüfusu göçe zorlayarak Türkiye'nin yükünü artırma gayretinde olduğunu söyledi.

IŞİD'İ BOMBALAMIYOR

Ordunun çekildiği kasabalara IŞİD'in silahlı militanlarının yerleştiğini belirten Samir Hafez, Esed rejiminin Batılı ülkeleri yanıltmak sureti ile IŞİD'i bombalamak için aldığı izinle, Türkmen köylerine bomba yağdırdığını vurguladı.

REJİM GİDEREK DAĞILIYOR

Suriye Türkmen Birliği Başkanı Samir Hafez, Sarayköy, Avanlı, Elmalı, Gebelli, Dervişan, Çardaklı gibi Türkmen köylerine rejime bağlı uçakların her gün 15-20 varil bombası attığını ve öncelikli hedeflerin camiler ve okullar olduğunu kaydetti. Rejimin dağılma noktasına geldiğini belirten Hafez, ''Rejim askeri kalmadı. Türkmen dağında 3 bin İran ve Hizbullah savaşçısı bulunuyor'' diye konuştu.

(Yeni Şafak)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esed'in sinsi Türkmen planı devrede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN