'da heyeti müzakerelere katılımı askıya aldı

'taki görüşmelerinde Trablus merkezli Milli Genel Kongre'yi temsil eden heyet başkanı Salih el-Mahzun görüşmelere katılımı askıya aldıklarını bildirildi.

Giriş Tarihi: 16.4.2015 10:44 Güncelleme Tarihi: 16.4.2015 10:47
Libya'da MGK heyeti müzakerelere katılımı askıya aldı
Milli Genel Kongre () heyetinin başkanı Salih el-Mahzum, 'ın es-Suheyrat kentinde düzenlediği basın toplantısında, heyetin ayrıldığı sırada 'nın başkenti Trablus'taki Mitiga Havaalanı'na yönelik olarak Tobruk merkezli hükümete ait bir uçağın hava saldırısı düzenlendiğini belirtti.

Temsilciler Meclisi Genel Komutanı Halife Hafter'e bağlı güçlerin temsilcisi Mahzum, bombardımanına ilişkin olarak "Heyetimiz, saldırı karşısında tarafsız bir tutum sergileyene kadar uzlaşı müzakerelerine katılımı askıya almıştır" dedi.

Mahzum ayrıca görüşmelere, BM Özel Temsilcisi Bernardino Leon ile yapılan bire bir toplantılara da dolaylı olarak devam edeceklerini söyledi.

Trablus'taki Mitiga Havaalanı çevresinin dün, Hafter'e bağlı güçlere ait savaş uçağı tarafından bombalandığı bildirilmişti.

'BM metnini bekliyoruz'

Tobruk hükümetini temsil eden heyetin Başkanı Muhammed Ali Şuayb da görüşmeler kapsamında BM Temsilcisi Leon'la bir araya gelmesinin ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Şuayb bugün yapılan görüşmelerden umutlu olduğunu belirterek, "Heyetimiz, BM tarafından sunulan ve bugün çıkması beklenen metni bekliyor" ifadesini kullandı. Şuayb ayrıca BM önerisinin diyalogların sonucunu teşkil ettiğini ve Libyalı tüm tarafların bunda katkısı olduğunu söyledi.

BM Libya Özel Temsilcisi Leon, Tobruk ve Trablus kentlerine düzenlediği ziyaretin ardından, "görüşmeleri hızlandıracak bağımsız kişilerin yer aldığı, tüm tarafların kabul edeceği isimlerden oluşan başkanlık konseyi ve başkan tarafından yönetilecek ulusal birlik hükümeti kurulmasını" içeren bir çözüm önerisi sunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Libya'da MGK heyeti müzakerelere katılımı askıya aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN