Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'da yeni ülke: Liberland

Çek vatandaşı Vit Yedliçka, Hırvatistan ile Sırbistan arasındaki 7 kilometrekarelik tarafsız bölgede "Liberland" devletini kurduğunu ilan etti

Giriş Tarihi: 17.4.2015
Avrupa'da yeni ülke: Liberland
Hırvatistan'ın Zmeyavets ile Sırbistan'ın Başki Monoştor şehirleri arasında, Tuna Nehri'nin batı yakasında bulunan alanın ne Sırbistan'a ne de Hırvatistan'a ait olduğunu öne süren Çek Cumhuriyeti vatandışı Vit Yedliçka, bu bölgede bir ülke kurdu. 7 kilometrekarelik alanın "tarafsız bölge" olduğunu savunan Yedliçka, ülkesinin adını da "Liberland" koydu. Devletin bayrağı var, fakat anayasası yeni vatandaşların da görüşleri alınarak hazırlanacak. Liberland'ın yönetim biçimi ise doğrudan demokrasi; yani ülkeye dair her karar, halkın tümünün oylarıyla alınacak. Ülke, vatandaşlık başvurularını da internetten kabul ediyor. Vatandaşlık kabulünün gerçekleştiği "liberland. org" adresli site, aynı zamanda ülkeye dair bilgi de veriyor.

'YAŞA VE İZİN VER'
Sitedeki bilgilere göre, tam adı Özgür Liberland Cumhuriyeti olan devletin başkanı Vit Yedliçka, resmi dili ise Çekçe. Sitede ayrıca ilan edilen yeni devletin sloganının "Yaşa ve diğerlerinin yaşamasına izin ver" olduğu belirtilirken, sınırları içinde adaletli insanlardan oluşan bir toplum kurmanın amaçladığı kaydediliyor. Devletin kurucu vatandaşı Yedliçka, ülkesinin Monako, Hong Kong ve Lihtenştayn gibi ülkelerden ilham aldığını ve kısa süre içinde onbinlerce vatandaşlık başvurusu aldığını söylüyor. Sitede, 13 Nisan'da kurulduğu belirtilen "Liberland" devletinde kaç kişinin yaşadığı hakkında bilgi verilmiyor.

Başkent: Liberpolis
Resmi dil: Çekçe
Yönetim biçimi: Cumhuriyet
Başkan: Vit Yedliçka
Yüzölçümü: 7 kilometrekare
Trafik akış yönü: Sağ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da yeni ülke: Liberland
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN