Türkiye'nin en iyi haber sitesi

pahalı zevklerde değil

Giriş Tarihi: 17.4.2015
Mutluluk pahalı zevklerde değil

İngiltere'de, iki bin kişi üzerinde yapılan araştırmada, insanı en fazla mutlu eden şeyin çarşafları yeni değiştirilmiş bir yatakta olduğu ortaya çıktı. Ayrıca katıla katıla gülmek ve taze ekmek bile listesinde...

İngiliz sağlık sigortası şirketi Bupa, insanları en çok mutlu eden şeyleri listelemek için bir araştırma düzenledi. İki bin kişinin katıldığı araştırma sonucu ortaya çıkan listede, pahalı zevklerin değil, gündelik hayatta birçok kişinin ulaşabildiği sıradan şeylerin en büyük kaynağı olduğu bir kez daha kanıtlandı.

50 MADDELİK LİSTE
Şirket "Kendini Harika Hisset İngiltere" kampanyası dahilinde, listede sıralanan mutluluk kaynaklarının farkına varılmasını hedefliyor ve kolay bir şekilde mutlu olunabileceğini anlatmaya çalışıyor. 50 maddenin sıralandığı listede, insanlar en çok mutlu eden şeyin çarşafları yeni değiştirilmiş bir yatakta olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya katılanların yüzde 62'si bu şekilde uyumanın kendilerini en çok mutlu eden şeylerden olduğunu belirtti.

GİDEREK MUTSUZLAŞIYORUZ

Listede yüzde güneşin sıcaklığını hissetmek ve birilerinin herhangi bir nedenden dolayı teşekkür etmesi ikinci ve üçüncü sıraya yerleşiyor. Araştırmanın en can alıcı noktalarından biri ise insanların giderek daha da mutsuzlaştığını ifade etmesi olarak karşımıza çıkıyor. Katılımcıların 8'de 1'i son bir ayda birden fazla kez mutlu olduğunu söylerken, her 5 katılımcıdan 1'i yaşamaya dair motivasyon kaynaklarının olmadığını söylüyor. Mutsuzluk kaynaklarının başında stres geliyor. En çok mutsuz enden ilk 5 faktör arasında , gündelik hayatta karşılaşılan uygunsuz davranışlar, geçim sıkıntısı ve kötü hava şartları yer alıyor.

İNSANLAR ÇOK MEŞGUL
Bupa'nın kampanyasını yöneten Tess Daly, "Modern toplumla birlikte çok meşgul olan insanlar zaman bulmak için mücadele ediyor ve mutlu bir anı yaşamak için gerekli motivasyondan mahrum kalıyor" sözleriyle modern toplumun mutsuzluk nedenini açıklıyor.

İŞTE REÇETE!

1. Çarşafları yeni değiştirilmiş yatakta uyumak
2. Yüzünde güneşi hissetmek
3. Birilerinin teşekkür etmesi
4. Umulmadık yerden para bulmak
5. Kendine zaman ayırmak
6. Katıla katıla gülmek
7. Koltuğa kıvrılıp kestirmek
8. Taze ekmek
9. Başkaları için bir şey yapmak
10. Duştan sonra temiz hissetmek
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mutluluk pahalı zevklerde değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN