Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Papa: Öfke, diyalog kurmayı bilmemenin işaretidir

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco bugün katıldığı ayinde, "Öfke ve susturma isteği, bir insanın açık fikirli olmadığının işaretidir" dedi. Papa Türkiye'nin adını söylemese de İtalyan basını sözlerin hedefinde Türk yetkilerin olabileceğini yazdı.

Giriş Tarihi: 17.4.2015 11:29
Papa: Öfke, diyalog kurmayı bilmemenin işaretidir
Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francesco, bu sabah katıldığı bir ayinde, "Öfke ve susturma isteği, bir insanın diyalog kurmayı bilmediğinin, açık fikirli olmadığının işaretidir" dedi. Papa konuşmasında Türkiye'nin adını zikretmese de İtalyan basını bu sözlerin hedefinde Türk yetkililerin olduğu izleniminin doğduğunu yazdı.

Papa, selefi Emerit Papa 16. Benediktus'un 88. doğum günü için bu sabah bir ayin düzenledi ve buradaki konuşmasında "diyaloğa girmeyenlerin Tanrı'ya itaat etmediğini" de söyledi.

La Repubblica, Papa'nın geçen pazar günü düzenlediği "Ermeni şehitliğinin 100. yılı" ayininde "soykırım" sözcüğünü kullanmasının Türk yetkilileri kızdırdığını hatırlattı ve "Doğrudan bir referans vermese de Papa'nın sözleri, Türkiye'den siyasi ve dini yetkililerin tepkilerine yönelik bir yorum gibi görünüyor" diye yazdı.

La Repubblica gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, "Açık ki, 'susturmak isteyenlerin öfkesi' ifadesi, özellikle geçen salı günü Papa Francesco'nun çıkışını 'kınayan' ve kendisini 'bu yanlışa bir daha düşmemeye' davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kullanılan tona yönelik" denildi.

Gazete ayrıca, Etyen Mahçupyan'ın "Bosna ve Afrika'da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915'te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkansız" şeklindeki sözlerinin ardından Başbakanlık Başdanışmanı görevinden ayrıldığını da yazdı ve "Bir Türk başbakana danışmanlık yapan ilk Ermeni olan Mahçupyan, tarihi gerçeklik uğruna görevi bıraktı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papa: Öfke, diyalog kurmayı bilmemenin işaretidir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN