Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatil cennetini bekleyen tehdit IŞİD

Nüfusa oranına göre IŞİD'e en çok savaşçı gönderen ülke Maldivler. Irak ve Suriye'den dönecek radikallerin, her yıl 600 bin turistin akın ettiği ülkedeki otelleri hedef almasından endişe ediliyor

Giriş Tarihi: 17.4.2015
Tatil cennetini bekleyen tehdit IŞİD
Güney Asya'da bulunan ve dünya genelinde "tatil cenneti" olarak tanınan ada ülkesi Maldivler hakkında şok bir gerçek ortaya çıktı. Indian Express isimli haber sitesindeki verilere göre turistlerin uğrak yeri olan Maldivler, aynı zamanda terör örgütü IŞİD için de "savaşçı bulma cenneti"ne dönüştü. Batı ve Hindistanlı istihbarat raporlarına dayandırılan sayılara göre nüfusa oranla dünya genelinde en fazla IŞİD'e savaşçı gönderen ülke Maldivler. Ada ülkesinin nüfusu sadece 359 bin olmasına rağmen en az 200 Maldiv vatandaşı, Suriye ve Irak'taki IŞİD saflarına katıldı. Maldiv hükümetine göre ise 57 Maldiv vatandaşı IŞİD'e katılmak için ülkeden ayrıldı. Nüfusunun çoğunluğu Sünni Müslümanlardan oluşan Maldivler'den IŞİD'e katılmak isteyenlerin Pakistanlı radikal gruplarla irtibata geçtikleri bildirildi. Hint Okyanusu'nda mavilikleri, geniş kumsalları ve güneşi ile ünlü Maldivler için BM de geçen ay bir uyarıda bulunmuştu. BM raporuna göre IŞİD'e katılan yabancı savaşçı sayısı 25 bine yükseldi. Katılım noktasında en fazla artış da Maldivler ve Finlandiya'da görüldü. Indian Express'e göre IŞİD'e gidenler yüzünden Maldivler'i yeni bir tehdit bekliyor. IŞİD için savaşanların ülkelerine döndükten sonra Batılı turistlerin akınına uğrayan otellere saldırabileceği vurgulandı. Maldivler'i oluşturan 2 bin 600 adada bulunan yüzlerce otele her yıl en az 600 bin turistin gittiğine dikkat çekilen haberde, "Maldivler'deki adalar artık sadece küresel ısınma nedeniyle artan deniz suyunun tehdidi altında değil. IŞİD'e giden savaşçılar yeni tehdit" denildi.

MANKEN ÖLDÜRÜLDÜ
Terör örgütü IŞİD saflarında savaşmak için Suriye'ye giden Avustralyalı manken Sharky Jama'nın çatışmada öldürüldüğü belirtildi. IŞİD'e geçtiğimiz yıl katılan 25 yaşındaki Jama'nın ölümünü babası da doğruladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatil cennetini bekleyen tehdit IŞİD
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN