Dr. Öz'e büyük tepki

Giriş Tarihi: 18.4.2015
Dr. Öz'e büyük tepki

ABD'li Türk asıllı ünlü doktor Mehmet Öz'ün televizyon programındaki sağlıkla ilgili tavsiyeleri, ABD'li meslektaşlarını isyan ettirdi. Dr. Öz'ün okuldaki görevinden uzaklaştırılması talep edildi

Televizyon programlarını bütün dünyada milyonlarca insanın ilgiyle takip ettiği ABD'li Türk asıllı doktor Mehmet Öz'e kendi meslektaşlarından büyük tepki var. Dr. Öz'ün cerrahi profesörü olarak görev yaptığı New York'taki Columbia Üniversitesi'nden bir grup doktor, Sağlık Bilimleri ve Tıp Fakültesi Dekanı Lee Goldman'a bir mektup yazarak, Öz'ün okuldan uzaklaştırılmasını talep etti.

BİLİMSELLİKTEN UZAK
"The Dr. Oz Show" adlı programında Dr. Mehmet Öz'ün sağlığa dair verdiği tavsiyelerin tıp bilimiyle bağdaşmadığını dile getiren doktorlar, ünlü doktorun şovmenlik yaparak kişisel çıkarları için kamuoyunu yanılttığını savundu. Mektupta, Dr. Öz'ün, programında özellikle zayıflamayla ilgili yaptığı önerileri "zırva" ve "absürt" kelimeleriyle tanımlayan doktorlar, "O, Columbia Üniversitesi gibi prestijli bir kurumda prestijli bir akademik kadroyu doldurmayı hak etmiyor" ifadelerini kullandı. Mektubu kaleme alan doktorlar, Öz'ün, genetiği değiştirilmiş gıdalara (GDO) karşı bilimsellikten uzak bir muhalefet geliştirdiğini de vurguladı.

DEKAN, ÖZ'Ü SAVUNDU

Mektubun basına yansımasından sonra, sözcüsü Doug Levy aracılığıyla bir açıklama yapan Columbia Üniversitesi Sağlık Bilimleri ve Tıp Fakültesi Dekanı Lee Goldman, Dr. Öz ve diğer tüm kurum çalışanlarının, fikirlerini özgürce açıklama hakkına sahip olduğunu belirtti. Daha önce benzer şikâyetlerle ABD kamuoyunda gündeme gelen Dr. Öz, diyet ilaçlarını maddi çıkar için övdüğü gerekçesiyle Amerikan Senatosu'nda ifade vermişti. Ayrıca, Dr. Öz'ün programında "Spora gerek kalmadan zayıflatıyor" sözleriyle tavsiye ettiği yeşil kahve çekirdeği içerikli hapların zayıflatmadığı da ortaya çıkmış; Öz'ün tavsiyesiyle satışları patlayan ürünü piyasaya süren firmaya 9 milyon dolar ceza kesilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dr. Öz'e büyük tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN