Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD'in beyni el Duri çatışmada öldürüldü

Saddam'ın sağ kolu İzzet İbrahim el Duri, IŞİD'le ordusu arasındaki çatışmalar sırasında Tikrit yakınlarında öldürüldü. El Duri, örgütün beyni ve perde arkasındaki yöneticisi kabul ediliyordu

Giriş Tarihi: 18.4.2015
IŞİD'in beyni el Duri çatışmada öldürüldü
'ın yakın tarihinde dün bir dönem daha kapandı. 2006'da idam edilen devrik lider Saddam Hüseyin'in yardımcısı ve sağ kolu İzzet İbrahim el Duri, Irak ordusuyla IŞİD arasında devam eden çatışmalar sırasında öldürüldü. Iraklı yetkililerden yapılan açıklamaya göre, el Duri, Tikrit'in doğusunda yer alan Hemrin Dağları'ndaki Allas Petrol Kuyuları yakınında hayatını kaybetti. El Duri'nin cesedinin fotoğrafları Bağdat yönetimi tarafından basına dağıtıldı. El Duri'nin öldürülmesi olayının sorumluluğunu, Irak ordusuyla birlikte savaşan Şii Asaib el Hakk Tugayları üstlendi. İzzet İbrahim el Duri, IŞİD terör örgütünün arkasındaki beyin ve örgütün fikir babası olarak değerlendiriliyordu. Uzmanlara göre, IŞİD'in Irak'ta kısa sürede böylesine büyük bir alanı kontrol altına alabilmesi, Baas Partisi'nin ülkede hâlâ etkin olan tabanını kullanmasının bir sonucuydu.

BAAS'IN SON LİDERİ

1942 doğumlu olan İzzet İbrahim el Duri, ABD'nin 2003'teki işgaline kadar Irak Devrim Komuta Konseyi İkinci Başkanı'ydı. İşgalden sonra yabancı güçlere karşı direnişi örgütleyen el Duri, Nakşibendi Ordusu ismiyle kurduğu hareketin komutanlığını yapmıştı. Saddam Hüseyin'in idamından sonra Baas'ın Irak'taki lideri olan el Duri, özellikle Şiilere karşı acımasız tavrıyla biliniyordu.

SON MESAJI İRAN'DI

IŞİD'in ortaya çıkmasından sonra, Irak yönetimi İbrahim el Duri'nin ülke dışında yaşadığını iddia etmiş, ancak el Duri yayınladığı video mesajıyla ülkesinde olduğunu duyurmuştu. El Duri, son mesajında, Arap ülkelerini İran'ın ve 'Safevi' güçlerinin 'tehlikeli' emelleri hakkında uyarmıştı.

SİNEK PAPAZIYDI
ABD, Irak işgalinin ardından Saddam rejiminin en çok arananlarını iskambil kağıtlarına basıp askerlerine dağıtmıştı. Listenin üst sıralarındaki Duri, sinek papazıydı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'in beyni el Duri çatışmada öldürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN