Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afganistan'da kanlı gün

Celalabad kentinde, memurlar maaşlarını alırken bir bankanın önünde gerçekleştirilen intihar saldırısında 33 kişi hayatını kaybetti Kimisi ağır 100 kadar yaralı var. IŞİD'in üstlendiği saldırıyı Taliban kınadı

Giriş Tarihi: 19.4.2015
Afganistan'da kanlı gün
Afganistan'ın doğusunda yer alan Nangarhar vilayetinin merkezi Celalabad kentinde önceki gün düzenlenen intihar saldırısında en az 33 kişi hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi de yaralandı. Bir banka şubesinin önünde, memurlar maaşlarını aldığı sırada gerçekleştirilen kanlı saldırıyı IŞİD terör örgütü üstlenirken, Taliban da saldırıyı kınadı.

MEYDANDA CAN PAZARI

Saldırının ardından bölgeden gelen fotoğraflarda, olayın dehşeti bütün yönleriyle gözler önüne serildi. İlk karelerde askerlerin panikle ağaçların arkasına saklandığı görülürken, görgü tanıkları patlamayla birlikte parçalanmış cesetlerin etrafa saçıldığını ve tam bir can pazarı yaşandığını aktardı. Bölgedeki hastane ölü ve yaralılarla dolup taşarken, AFP haber ajansına konuşan Celalabad Bölge Hastanesi Başhekimi Dr. Necibullah Kemavel, yaralıların bazılarının durumunun ağır olduğunu, bu nedenle ölü sayısının da artabileceğini belirtti. Saldırının gerçekleştiği alanda banka şubesinin yanı sıra, çok sayıda dükkân ve bir de polis kontrol noktasının bulunduğu açıklandı. Saldırının ardından bir açıklama yapan Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, teröristlerin masum sivilleri hedef alarak amaçlarına ulaşamayacaklarını vurguladı. Saldırı sonrası gözler, ülkede geçmişte benzer eylemlere imza atan Taliban'a çevrildi. Ancak Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, intihar eyleminin kendileri tarafından düzenlenmediğini kesin bir dille açıklayarak saldırıyı kınadıklarını belirtti.

IŞİD'E GÖRE ÖLÜ SAYISI 75

Kısa süre sonra da kendisini IŞİD'in sözcüsü olarak tanımlayan Şehidullah Şehid isimli bir militan, sosyal medya üzerinden, intihar saldırısının bir IŞİD üyesi tarafından gerçekleştirildiğini dile getirdi. Olayda çok sayıda devlet memurunun hayatını kaybettiğini savunan Şehid, 75 kişinin öldüğünü ileri sürdü. ABD'nin, yıl sonu itibariyle ülkeden çekileceğini açıkladığı asker sayısını yarıya indirmesiyle birlikte, Afganistan'daki bombalama olayları da artış göstermişti. 10 Nisan'da yine Celalabad'da NATO konvoyunu hedef alan militanlar, Bedahşan bölgesinde de 2 hafta önce 18 Afgan askerini öldürmüştü.

ÇOCUKLARIN FERYADI
Ülkeyi yasa boğan saldırıda yaralananlar arasında çocuklar da var. Bir babanın, yaralı oğluna sarılarak döktüğü gözyaşları ise dehşetin boyutlarını gözler önüne serdi. Olayı, Devlet Başkanı Gani "İnsanlık dışı" olarak nitelerken Afganistan'da Kararlı Destek misyonu kapsamında ülkede bulunan yabancı güçler de yazılı kınama mesajı yayımladı.

PATLAMA ANI
İntihar saldırısının yaşandığı alanda, patlamadan geriye kan, ceset parçaları ve neredeyse yerle bir olmuş binalarla yanmış araçlar kaldı. Pakistan Başbakanı Navaz Şerif de Gani'ye başsağlığı diledi ve saldırıyı kınadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afganistan'da kanlı gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN