Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin İHA'ları emri ’dan alıyor

Giriş Tarihi: 20.4.2015
ABD'nin İHA'ları emri Almanya’dan alıyor

ordusunun Afganistan, Irak, Yemen ve Somali gibi ülkelerdeki (İHA) operasyonlarının yönetim merkezinin 'da olduğu ortaya çıktı

'da yayın yapan ve merkezli Intercept haber sitesi, ABD'nin (İHA) saldırılarına dair çok tartışılacak belgelere ulaştı. Habere göre Ortadoğu, Asya ve Afrika'yı bombalayan Amerikan İHA'ları, emirleri Almanya'daki Ramstein Hava Üssü'nden alıyor. Alman hükümetinin, bu durumdan haberdar olduğu fakat anlaşmanın kamuoyundan gizli tutulduğu da öne sürüldü.

PİLOTLAR ABD'DE

Derginin ele geçirdiği 'çok gizli' ibareli belgelerin, Temmuz 2012 tarihli olduğu öğrenildi. Belgelere göre, Yemen, Pakistan, Irak, Somali ve Afganistan gibi ülkelere saldırı düzenleyen İHA'lar, ABD'nin Nevada eyaletindeki Creech Hava Üssü'ndeki pilotlar tarafından kontrol ediliyor. Ramstein ve Creech hava üsleri, deniz altından döşenen fiberglas kablolar sayesinde birbirlerine bağlı. Pilotlar tarafından verilen komutlar, bu kablolar sayesinde Almanya'ya, oradan da uydu vasıtasıyla İHA'lara iletiliyor. Uzmanlara göre Ramstein Hava Üssü'nün sağladığı bağlantı hızı olmasaydı, ABD'li pilotlar bu kadar uzak coğrafyalardaki İHA'ları kontrol edemezdi.

"ALMANYA OLMASAYDI..."
Habere göre ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, İHA operasyonlarında Ramstein'ı kullanacaklarını 18 Kasım 2011'de Almanya Savunma Bakanlığı'na yazılı olarak iletti. Alman hükümetiyse, çoğunluğu sivil binlerce kişinin ölümüne neden olan operasyonlarda oynadıkları kilit rolü kamuoyuyla paylaşmadı. ABD Başkanı Barack Obama, 2013 yılında yaptığı açıklamada "Almanya'daki üssümüzü, İHA kalkış noktası olarak kullanmıyoruz" demişti. ABD ordusunda İHA pilotu olarak çalışan Brandon Bryant ise"Almanya olmasaydı, ABD ordusunun İHA savaşı mümkün olmazdı" şeklinde konuşmuştu.

SAHTE BAZ İSTASYONU: GILGAMIŞ
ABD'nin ölüm saçan İHA'ları, hedef alacakları kişileri 'GILGAMIŞ' (GILGAMESH) adlı bir sistem sayesinde belirliyor. İHA'ların gövdesine eklenen bir cihaz, hedefe ait olduğu tahmin edilen cep telefonu kartlarının yerlerini tespit ediyor. 'GILGAMIŞ' adlı sistem sayesinde, hedefin kullandığı SIM kart, İHA'daki cihazı bir baz istasyonu sanıyor ve onunla bağlantıya geçiyor. İHA'lar da sinyal gelen noktayı havaya uçuruyor. Bu tür saldırılarda doğrudan istihbarat alınmadığı için çok sayıda sivil de hayatını kaybediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'nin İHA'ları emri Almanya’dan alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN