Amerikalı lar'dan 'ya 24 Nisan uyarısı

ABD'deki önde gelen 8 sivil toplum kuruluşunu temsil eden ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO) yayınladığı bir bildiri ile 1915 olaylarında Türkiye'den yana tavır aldı. Konsey, Pazar akşamı yayınladığı bildiride Müslüman toplumunun 24 Nisan 1915 olaylarının 100. Yıl dönümüne Ermenilerin acılarını paylaştığını fakat aynı zamanda 4 yıllık 1. Dünya Savaşı'nda 37 milyondan fazla kişinin öldüğünü hatırlattı.

Giriş Tarihi: 20.4.2015 07:07 Güncelleme Tarihi: 20.4.2015 15:53
Amerikalı Müslümanlar'dan Obama'ya 24 Nisan uyarısı
ABD Başkanı Barack 'nın 24 Nisan'da yapacağı açıklama öncesinde gelen bildiride, "Ermenilerin başına gelen trajediyle ilgili olarak dini ve politik liderlerin açıklamaları dengeli, yapıcı olmalı ve ile Türklerin de çektiği acıları tanımalı" denildi.

TÜRKLER VE ERMENİLERİN UZLAŞMA ÇABALARINA ZARAR VERİR

Aralarında Washington'daki en büyük Müslüman lobi kuruluşu CAIR'ın de bulunduğu örgütler, bu çerçevede 1915 olaylarının bağımsız tarihçiler tarafından incelenmeden bir "" olarak kabul edilmesinin Türkler ve Ermeniler arasındaki uzlaşma çabalarına da büyük bir zarar vereceğini söyledi.

"Amerikan vatandaşları olarak soykırım kelimesinin tek taraflı olarak kullanılmasının önemli müttefiklerimizden olan Türkiye'yi yabancılaştıracağı endişesini taşıyoruz" diyen Konsey, Türkiye'nin bölgede IŞİD'e karşı ABD ile gerçekleştirdiği işbirliğini ve Suriyeli mültecilere yaptığı yardımlara da vurgu yaptı.

Bildiride 1915'te hayatını kaybeden Ermenilere derin sempati beslediklerini söyleyen Konsey üyeleri, "Müslüman Amerikalılar olarak liderlerimizin 1915 olaylarını tek taraflı yorumlamayarak Türk-Amerikan stratejik ilişkilerine zarar vermeyecek bir şekilde hareket etmelerini bekliyoruz" dedi.

İŞTE PAPA'NIN İKİYÜZLÜLÜĞÜ TIKLAYINBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amerikalı Müslümanlar'dan Obama'ya 24 Nisan uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN