Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdeniz suları, 25 bin göçmene mezar oldu

Akdeniz'de son bir kaç yıl içinde yaşamını yitiren kaçak göçmen sayısı 25 bini buldu. AB de mülteci dramına karşı harekete geçerek 100 maddelik bir tedbir paketi açıkladı

Giriş Tarihi: 22.4.2015
Akdeniz suları, 25 bin göçmene mezar oldu
Almanya merkezli "Dünya Çapında İnsan Hakları" (Borderline Europe) adlı örgütün verilerine göre, son yıllarda yaklaşık 25 bin insan umuda yolculuk sırasında Akdeniz'de hayatını kaybetti. Kaçak göçmenlerin ölümlerini kayıt altına alan farklı kaynaklarla çalışan Borderline Europe yetkilisi Elias Bierdel, Avrupa Birliği'nin (AB) on binlerce memuru ile mültecilere karşı bürokratik bir savunma savaşı verdiğini ancak tek bir memurun bile ölü sayısı ile ilgilenmediğini vurguladı. Akdeniz'de üst üste yaşanan mülteci trajedileri nedeniyle eleştirilerin odağına yerleşen AB de, nihayet somut adımlar atmaya karar verdi. AB ülkelerinin dış ve içişleri bakanlarının katılımıyla Lüksemburg'da düzenlenen acil durum toplantısında, 10 maddelik eylem planı oybirliğiyle kabul edildi. İşte önlem paketi:
1. Akdeniz'deki acil durumlara, harekete geçirilecek olan ortak operasyon güçleri müdahale edecek. Ekiplerin sayısı ve sorumlu oldukları alan da genişletilecek.
2. İnsan kaçakçıları tarafından kullanıldığı tespit edilen gemi ve tekneler, süratli bir şekilde yok edilecek.
3. AB Polis Teşkilâtı ve diğer birimler düzenli şekilde toplantılar düzenleyecek ve insan kaçakçılarının organizasyonlarının çökertilmesi için denetimler sıklaştırılacak.
4. Avrupa Mülteci Destek Organizasyonu, İtalya ve Yunanistan'a destek birimleri yerleştirecek.
5. AB üyesi ülkelerin hepsi, mültecilerin parmak izini alacak.
6. Mültecilerin başka yerlere iskânı seçenekleri değerlendirilecek.
7. Mültecilerin barındırılması için ne yapılması gerektiği ve ne kadar yere ihtiyaç duyulduğuyla ilgili kapsamlı projeksiyonlar hazırlanacak.
8. Yeni ve kapsamlı bir geri dönüş programı oluşturulacak.
9. Libya'nın çevresindeki ülkelerle de ciddi bir koordinasyon sağlanarak, bu ülkenin yükünün azaltılmasına çalışılacak.
10. Mülteciler hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için, AB görevlileri üçüncü ülkelere konuşlandırılacak.

YİNE AYNI MANZARA!...
İtalyan sahil güvenlik ekipleri dün de Kuzey Afrika kıyılarından Avrupa'ya ulaşma umuduyla yola çıkan bir göçmen gemisine müdahale etti. Tehlikeli umut yolculuğuna çıkan 446 göçmenin tamamı kurtarıldı. Geminin helikopterden çekilmiş fotoğraflarında yine tanıdık görüntüler vardı. Hiçbir güvenlik önlemi alınmamış geminin güvertesinde balık istifi gibi yüzlerce insan...

ÖLÜMLER 30'A KATLANDI
Uluslararası Mülteci Kurumu (IOM), Akdeniz'deki ölüm vakalarının geçtiğimiz yıla göre 30 kattan daha fazla arttığını açıkladı. Türkiye kıyılarından Yunan adalarına geçen kaçak sayısında da artış dikkat çekiyor. Geçen yıl günde ortalama 120 kişi adalara geçerken, bu sayı son 20 günde 300'e çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz suları, 25 bin göçmene mezar oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN