Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbe mahkemesinden 20 yıl hapis

Giriş Tarihi: 22.4.2015
Darbe mahkemesinden 20 yıl hapis

Mısır'da mahkeme, "göstericilerin öldürülmesini teşvik" suçuyla yargılanan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye 20 yıl hapis cezası verdi. Sisi yönetimi, idam cezasının olası risklerini dikkate almak zorunda kaldı

Mısır'da darbe yönetimi hukuk dışı kararlarına bir yenisini daha ekledi. Daha önce çok sayıda Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesine idam ve ömür boyu hapis cezaları yağdıran darbe yönetiminin hedefinde bu kez Muhammed Mursi vardı. Ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Mursi'ye 20 yıl hapis cezası verildi. 3 Temmuz 2013'te dönemin genelkurmay başkanı ve şimdiki cumhurbaşkanı olan Abdülfettah Sisi tarafından askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılıp cezaevine atılan Mursi, 5 farklı davadan yargılanıyordu. Dün başkent Kahire'deki Polis Akademisi'nde görülen dava, kamuoyunda "İttihadiyye Olayları" olarak biliniyor. Aralık 2012'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı İttihadiyye önünde gerçekleşen olaylarda Mursi ve diğer 14 sanık, "protestocuları öldürmeye teşvik etmekle" suçlanıyordu. Söz konusu olayda Mursi karşıtlarıyla İhvan destekçileri arasında çatışma çıkmıştı. Çoğu İhvan destekçisi 11 kişi hayatını kaybetmişti. Hakim, Mursi ve diğer sanıkları 'olayları teşvik etmekten' suçlu buldu. Mursi aynı davada kendisini idam cezasına götürebilecek "cinayet" suçlamalarından ise aklandı. Darbecilerin baskısı altında karar almakla suçlanan mahkemenin Mursi'ye idam cezası vermesi bekleniyordu. Siyasi gözlemcilere göre, Sisi yönetimi, idam cezasının doğuracağı muhtemel riskleri göğüslemeye cesaret edemedi.

İHVAN'DAN SOKAK ÇAĞRISI

Eski Cumhurbaşkanı Mursi'nin, kararı temyize götürme hakkı bulunuyor. Mursi'nin yanı sıra İhvan'ın ileri gelenlerinden Muhammed el Biltaci, Isam el Aryan ve Vecdi Guneym'in "20 yıl ağırlaştırılmış hapis ve 5 yıl polis gözetimine tabi tutulmasına" karar verildi. İhvan yönetimi, cezaların açıklanmasının ardından, Mısır halkını ülkenin tüm caddelerinde gösteri düzenlemeye çağırdı. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise açıklanan cezalardan kaygı duyduklarını belirterek, "Diğer sanıklar gibi Mursi'ye de yargı sürecindeki temel haklar verilmeli. ABD, siyasi tutuklama ve gözaltılara güçlü biçimde karşı durmaya devam ediyor" açıklamasını yaptı.

DİGER KARARLAR 16 MAYIS'TA
Askeri darbeden bu yana demir parmaklıklar arkasında olan Muhammed Mursi ayrıca, "hapisten kaçmak ve diğer tutukluları kaçırmak, yargıya hakaret etmek, Katar ve Hamas için casusluk yapmakla" suçlanıyor. Bu davaların bir kısmının 16 Mayıs'ta karara bağlanması bekleniyor. İskenderiye kentindeki askeri cezaevinde tutulan Mursi'nin savunma heyeti dünkü kararları "siyasi" olarak niteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe mahkemesinden 20 yıl hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN