Türkiye'den 'a sert '' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, 'da eski Cumhurbaşkanı Muhammed 'nin 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin bir açıklama yayımladı.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 10:00 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 14:54
Türkiye'den Mısır'a sert 'Mursi' tepkisi
Açıklamada şöyle denildi:

"'da düzenlenen ilk demokratik seçimler neticesinde halk iradesiyle iş başına gelen, ancak 2013 yılında gerçekleştirilen askeri müdahale sonucu görevinden zorla uzaklaştırılan Mısır eski Cumhurbaşkanı Muhammed 'nin diğer sanıklarla birlikte yargılandığı davada 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasını esefle karşılıyoruz.

Askeri müdahalenin ardından Mısır halkının belli bir kesimine yönelik olarak yürütülen uluslararası standartlardan uzak keyfi yargılamalar, eski Cumhurbaşkanı Mursi hakkında verilen yargı kararının objektifliğine dair şüpheleri derinleştirmekte, Mısır'da demokrasinin geleceğine ilişkin endişeleri pekiştirmektedir.

Mısır halkının gerçek bir demokrasiye ve hukuk devletine yönelik meşru taleplerinin karşılanması hususundaki samimi çağrılarımız geçerliliğini korumaktadır."


Mısır'da başta Temmuz 2013'te darbeyle devrilen Mursi olmak üzere Müslüman Kardeşler liderleri ve destekçilerinin yargılandığı davalar Ankara ile Kahire arasında uzun süredir gerginliğe neden oluyor. Son olarak Mısır, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın, Müslüman Kardeşler (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile 13 İhvan yöneticisinin idamına ve 37 kişinin müebbet hapsine karşı yayınladığı kınama açıklamasına sert tepki vermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den Mısır'a sert 'Mursi' tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN