Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de ilanla Ermenilere seslendiler

ABD’de 145’ten fazla Türk-Amerikan kuruluşunu temsil eden Yönlendirme Komitesi, bugün Washington Post’a bir ilan vererek Ermenilere 24 Nisan’da yapacakları barış ve uzlaşma yürüyüşüne katılma çağrısında bulundu.

Giriş Tarihi: 23.4.2015 16:11 Güncelleme Tarihi: 23.4.2015 16:35
ABD'de ilanla Ermenilere seslendiler
ABD Başkanı Barack Obama ve Kongre üyelerine yönelik yazılmış açık mektupta 24 Nisan 2015'in aralarında Ermeniler, Türkler, Kürtler ve Arapların da olduğu milyonlarca Osmanlı vatandaşının hayatını kaybetmesine yol açan sivil bir trajedinin 100. Yılı olduğu belirtiliyor. "Türkiye halkı ve Türk-Amerikalılar olarak bu yıl dönümünde Ermenilerin ve tüm halkların acılarını tanıyoruz ve yarıda kesilmiş tüm hayatlar ile bölünmüş tüm aileler için yas tutuyoruz" denilen mektupta, 1915 olaylarını "soykırım" olarak niteleyecek bir akademik konsensüs de olmadığı vurgulandı.

ARKA KAPAKTA TAM SAYFA

Washington Post'un arka kapağında tam sayfa yayınlanan ilanda bu tarihi tartışmanın politikleştirilmesinin ölenlerin hatırasına saygısızlık olduğu ve Ermeniler ile Türkler arasındaki uzlaşma hedefini rayından çıkardığı ifade edildi. Mektupta on yıllardır süren nefret dolu propagandanın Ermeni diasporasını radikalleştirdiği ve bu yüzden masum diplomatların da ASALA tarafından gerçekleştirilen saldırılar sonucu hayatını kaybettiği hatırlatıldı, "bu kısır döngüye son verilmeli" denildi.

"Türk ve Ermeniler 900 yıllık bir dostluk, saygı ve işbirliği tarihini paylaşıyor" denilen mektupta, Türklerin 24 Nisan'da Beyaz Saray önündeki Lafayette Park'tan Türkiye Büyükelçiliği'ne yürüyeceği bildirildi.

İlanda şöyle bitirildi: "En içten dileğimiz Ermeni Amerikalıların da bu yürüyüşe katılmasıdır. 100 yıl önce ne Türkler ne de Ermeniler tarafından başlatılmayan bir savaş Osmanlı Ermenileri ve Türkleri ile diğer pek çok gruba büyük maliyetlere mal oldu. Umudumuz atacağımız her bir adımın gelecek yüzyılı barış ve dostluğun yeniden inşa edildiği bir dönem olmasını isteyenlerin kararlılığını artırmasıdır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de ilanla Ermenilere seslendiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN