Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama demeyecek Berlin ima edecek

Sözde "Ermeni soykırımı" iddialarına , yine "Büyük Felaket" diyecek. Almanya hükümetinin ise yarın yapacağı açıklamada "soykırım" ifadesini yan cümlede kullanması bekleniyor

Giriş Tarihi: 23.4.2015
Obama demeyecek Berlin ima edecek
24 Nisan 1915 olaylarının 100'üncü yılı öncesinde ABD ve Almanya'dan iki farklı yaklaşım geldi. ABD Başkanı Barack Obama'nın yarın yapacağı açıklamada Ermenistan'ın iddialarının aksine "soykırım" ifadesini kullanmayacağı ortaya çıktı. Önceki gün ABD basınına yansıyan haberlere göre 'dan üst düzey yetkililer, ABD'deki resmi Ermeni lobisi Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) yetkilileriyle bir araya geldi. Görüşmede ANCA yetkililerine Obama'nın 24 Nisan açıklamasında "Meds Yeghern" yani "Büyük Felaket" diyeceğinin belirtildiği kaydedildi. SABAH'a konuşan üst düzey bir Amerikalı yetkili de Obama'nın geçen yıl olduğu gibi yine "Büyük Felaket" kelimesini kullanacağını onayladı. Yetkili, "100'üncü yıl olması nedeniyle bizden bu yıl daha farklı bir dil duymayı bekleyenler olduğunu biliyoruz. Perspektiflerini anlıyoruz fakat yine de geçen yılki yaklaşımımızın geçmişi açıklamak ve günümüzdeki hayatları kurtarmak için bölgesel ortaklarımızla çalışma kapasitemiz için doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz" dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf ise Obama'nın beklenen 24 Nisan açıklamasıyla ilgili "Bu yıl bazıları biraz farklı bir dil duymayı bekliyordu, bunu biliyoruz. Onların perspektifini elbette anlıyoruz ama geçen yıllarda katındığımız yaklaşımın doğru olduğuna inanmayı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

YAN CÜMLEDE YER BULACAK

Almanya'da ise Parlamento'da yarın 1915 olaylarıyla ilgili anma toplantısı düzenlenecek. Koalisyon hükümetindeki Hıristiyan Birlik ve Sosyal Demokrat Parti grup yöneticileri ortak bir metin üzerinde anlaştı. Hazırlanan tasarıya göre, "soykırım" ifadesi yan cümle olarak kullanılarak ima yoluna gidilecek. Bu akşam başkent Berlin'de kiliselerin ortak anma ayinine katılacak olan Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un da "soykırım" ifadesine yerine ima yolunu seçmesi bekleniyor.

AVUSTURYA'YA BÜYÜK TEPKİ

24 Nisan öncesi Avusturya Parlamentosu'nun tüm siyasi gruplarınca yayınlanan ortak bildiride ise 1915 olayları "soykırım" olarak tanımlandı. Çirkin bildiride Türkiye'ye tarihiyle yüzleşme çağrısı yapıldı. Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığı, Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş'ü istişareler için Ankara'ya çağırdı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Parlamento'nun hukuka ve tarihi gerçeklere aykırı bir şekilde Türk milletine suç isnat etmek hakkı ve yetkisi yoktur. Bilinmelidir ki, Türkiye ve Türk milleti tarihine atılan bu iftirayı unutmayacaktır" denildi.

TÜRKLER BARIŞ İÇİNDE YÜRÜYECEK
ABD'de yaşayan Türk ve Müslüman toplumun üyeleri, Ermenilerin 1915 yılı olaylarına dair Türkiye aleyhine yürüttükleri karalama kampanyaları karşısında bir araya gelerek, yarın başkent Washington'da yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla "barış ve dayanışma" için yürüyecek.

DAVUTOĞLU, MERKEL'İ ARADI
Die Welt gazetesi Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Almanya Başbakanı Angela Merkel'i telefonla arayıp, "soykırım" kelimesinin kullanılmamasını rica ettiğini yazdı. "Türk Başbakanı Ermeni soykırımı konusunda Merkel'e müdahale etti" başlığı ile verilen ve Merkel'in yanıtının yer almadığı haberde, Merkel'in Federal Meclis bildirisinde "soykırım" kelimesini kullanılmasını desteklediği yer aldı.

BEYAZ SARAY'DA 'SOYKIRIM' KAVGASI
ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan'da 1915 olaylarını "soykırım" olarak anmaktan kaçınması yönetimde kavga çıkardı. AP'ye konuşan üst düzey yetkililer, Obama'nın seçim kampanyasında verdiği sözü tutması için Papa Francis'in açıklamalarından sonra yönetimde büyük bir iç tartışma başladığını söyledi. Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı'ndakiler kelimenin kullanılmasına karşı çıktı. Yetkililer, soykırım denmesi durumunda Washington'ın Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı gerçekleştirdiği operasyonların riske girebileceğini söyledi.

ABD HEYETİ BELLİ OLDU

Beyaz Saray'da ve Dışişleri Bakanlığı'nda da bazı yetkililer soykırım denmesi için görüş bildirdi. Özellikle 2008'de Ermeni toplumuna bir video mesajla seslenen ABD BM Daimi Temsilcisi Samantha Power "soykırım" denmesi için bastırdı. Yetkiliye göre bu içeride bir çatışmaya yol açsa da, Beyaz Saray Türkiye'yi bu noktada yabancılaştırmanın ABD'nin Obama dönemi boyunca Türkiye ile kurduğu ilişkilerin başarısız olduğu inancını kabul etmek manasına geleceğinden çekindi. Öte yandan 24 Nisan'dan Ermenistan'ın başkenti Erivan'a Obama'nın göndereceği heyette kimlerin olacağı ortaya çıktı. Heyete Hazine Bakanı Jacob J. Lew liderlik ederken, Erivan Büyükelçisi Richard Mills Jr. ve Temsilciler Meclisi'nden dört milletvekili delegasyonda yerini alacak.

TALAT PAŞA CİNAYETİ İTİRAFI
Talat Paşa'yı 15 Mart 1921'de Berlin'in Charlottenburg semtinde öldüren Ermeni Soğomon Tehliryan'ın oğlu, San Francisco'da Alman Süddeutsche Zeitung'a konuştu. Güvenlik gerekçesiyle adı açıklanmayan 86 yaşındaki oğul Soğomon, babasının mahkemeye doğruları söylemediğini belirtti. Oğul Soğomon, "Ermeni halkının bugün bile babamı kahraman olarak görmesini anlamıyorum. Bir katil nasıl bir kahraman olabilir?'" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama demeyecek Berlin ima edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN