Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'e çok sert tepki: 'Önce kendi tarihinle yüzleş'

Çerkes Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Halis Din, Rusya Devlet Başkanı Vladimir 'in, 1915 olayları için "" ifadesini kullanmasını eleştirdi.

Giriş Tarihi: 23.4.2015 18:58 Güncelleme Tarihi: 23.4.2015 19:03
Putin'e çok sert tepki: 'Önce kendi tarihinle yüzleş'
Din, yaptığı yazılı açıklamada, 'in 1915 olayları için "'' ifadesini kullanması ve Erivan'daki programlara katılacak olmasının, Türkiye'de tepkiye neden olduğunu aktardı.

Her yıl 21 Mayıs'ta Rusya konsoloslukları önünde binlerce insanın katılımıyla büyük protesto eylemleri düzenlediklerini belirten Din, bu yıl yine Rusya'ya ''soykırımı tanı'' çağrısı yapmaya hazırlandıklarını kaydetti.

Putin'e "Önce kendi tarihinle yüzleş, Çerkez soykırımını tanı ve sürgünün sonuçlarını telafi et'' çağrısında bulunan Din, 1763-1864 süreci ve sonrasında başta Çerkezler (Adığeler) olmak üzere birçok Kafkasyalı halkın, Rusya Çarlığı'nın katliam ve sürgün politikası ile karşılaştığını anlattı.

Bu süreçte bir milyondan fazla insanının katledildiğini, bir o kadarının da sürgün yoluyla anavatanından koparıldığını savunan Din, şu ifadeleri kullandı: "Sürgün edilen halkımızın anavatana dönüşü de uzun süre engellendi. Çerkezlere karşı izlenen soykırım ve sürgün politikasının sonuçları telafi edilmediği gibi katliamların en son halkasının uygulandığı Soçi'de itirazlarımıza rağmen Kış Olimpiyatları yapıldı. 151 yıldır Çerkezler anavatanlarından uzakta, sürgünde yaşamakta. Rusya mirasçısı olduğu Rusya Çarlığı'nın sürgün ve katliamla dolu geçmişini sümenaltı etme politikası geliştirdi. Putin'e, Rusya'nın tüm devlet arşivlerini açması, Çerkez soykırımını tanıması, soykırım ve sürgünün sonuçlarının telafi edilmesi, Türkiye başta olmak üzere diasporada yaşayan Çerkezlere çifte vatandaşlık kolaylığının sağlanması çağrısında bulunuyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin'e çok sert tepki: 'Önce kendi tarihinle yüzleş'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN