Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ölüm denizi'nde kaçak kurtarma

Akdeniz'de yaşanan birçok faciaya rağmen Afrika'dan Avrupa'ya "Umuda Kaçış" hız kesmiyor... Dün Libya açıklarında kurtarılan 5'i kadın, 220 kaçak göçmen İtalya'daki Katanya limanına getirildi

Giriş Tarihi: 24.4.2015
'Ölüm denizi'nde kaçak kurtarma
Kuzey Afrika kıyılarından yola çıkan göçmenlerin Avrupa'ya akını devam ediyor. İtalyan sahil güvenlik ekipleri, dün de Libya'nın 40 mil açıklarındaki bir göçmen gemisine müdahale etti. Zor şartlar altında yolculuk etmeye çalışan 220 kişi kurtarıldı. Kurtarılan göçmenlerden 5'inin kadın olduğu açıklandı. Sahil güvenlik gemilerine bindirilen göçmenler, İtalya'nın Katanya limanına getirildi. İtalya merkezli ANSA haber ajansının aktardığına göre, göçmenleri taşıyan gemi, bidonlarla birleştirilmiş 14'er metrelik iki filikadan ibaretti.

ANMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
İtalya İçişleri Bakanlığı, eylülden beri her hafta ortalama 5 bin göçmenin İtalya'ya ulaşmayı başardığını duyurmuştu. Haftasonu yaşanan faciadaysa içinde 950 göçmenin olduğu tahmin edilen bir gemi, kaptanın yanlış manevrası yüzünden batmış, en az 700 kişi hayatını kaybetmişti. İtalya'nın Malta adasında, bu faciada hayatını kaybedip, cesetleri çıkarılabilen 24 kişi için cenaze töreni ve Akdeniz'de hayatını kaybeden tüm göçmenler için anma etkinliği düzenlendi. Öte yandan, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) üyesi aktivistler, Brüksel'deki Avrupa Konseyi binasının önünde bir eylem düzenledi.

BİR AY DOLMADAN BİN ÖLÜ
Belçikalıların da katılım gösterdiği eylemde, binanın önüne boş tabutlar getirildi ve üzerinde göçmen resimleri bulunan "Tehlikeli değiliz, tehlikedeyiz" yazılı pankartlar açıldı. Birleşmiş Milletler'in hazırladığı raporlara göre geçtiğimiz yıl Akdeniz'i 220 binden fazla göçmen geçti, bunlardan 3 bin 500'ü yolda hayatını kaybetti. Sadece bu yıl nisanda Akdeniz'de ölenlerin sayısı ise bini geçti.

AB'DEN KAÇAKÇILARA MÜDAHALE
Avrupa Birliği (AB) yetkilileri, "göçmen mezarlığı" olarak nitelendirilen Akdeniz'deki faciaların önüne geçmek için bir zirve daha gerçekleştirdi. Dün Brüksel'de gerçekleştirilen zirvede, insan kaçakçılarının kullandığı gemilerin, henüz yola çıkmadan yakalanıp imha edilmesi konusu masaya yatırıldı. Bunu gerçekleştirmek için, Kuzey Afrika kıyılarını kontrol edebilecek askeri bir misyonun oluşturulması gündeme geldi. AB ülkeleri, Akdeniz'deki göçmenleri arama ve kurtarma çalışmalarına ayrılan bütçeyi artırma konusunda da görüş alışverişinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ölüm denizi'nde kaçak kurtarma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN