Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Popülaritesi düşüyor

Giriş Tarihi: 24.4.2015
Popülaritesi düşüyor

Yunanistan'da Aleksis Çipras hükümetinin politikalarına destek, sadece bir ay içinde yüzde 72'den yüzde 45'e düştü. Ancak yine de SYRIZA Partisi liderliğindeki koalisyon hâlâ rakipsiz

Yunanistan'da 25 Ocak'ta düzenlenen erken genel seçimlerden birinci çıkan solcu SYRIZA Partisi'nin iktidarına yönelik hoşnutsuzluklar kendini göstermeye başladı. Başbakan Aleksis Çipras liderliğindeki SYRIZA'nın, hükümetin ilk üç ayındaki performansına destek hızlı bir şekilde düşüyor. Ülkede yapılan son anketler, Yunan vatandaşlarının ciddi bir bölümünün, Çipras ve ekibinin, seçim sürecinde verdikleri sözleri tutamadığını düşündüğünü gösteriyor. Makedonya Üniversitesi'nin yaptığı ve Atina'da İngilizce olarak yayımlanan Kathimerini gazetesinde yayımlanan son anket sonuçlarına göre, Başbakan Aleksis Çipras ve Komünist kökenli Maliye Bakanı Yanis Varoufakis'in yürüttüğü stratejiye destek oranları, mart ayından bu yana yüzde 72'den yüzde 45,5'e düştü. Ankete katılanların yüzde 39'u da, Çipras hükümetinin, ülkenin finansal meseleleriyle ilgili Batı ülkeleriyle sürdürdüğü müzakere stratejisini olumsuz buluyor. Ankette, kendilerine "Çipras hükümeti, sizin ekonomik durumunuzda bir değişim yaratabilecek mi?" sorusu yöneltilen vatandaşların yüzde 35,5'i önümüzdeki 12 ay içinde herhangi bir değişim beklemediklerini belirtirken, yüzde 26,5'lik bir kesim "Her şey daha da kötüye gidecek" yorumunda bulundu. Ankette, "Kişisel durumum düzeldi" diyenlerin oranı sadece yüzde 3'te kaldı.

HÂLÂ TEK FAVORİ
Öte yandan anket sonuçları, SYRIZA Partisi'nin hâlâ Yunan seçmenin gözünde tek iktidar favorisi olarak kalmaya devam ettiğini de ortaya koydu. Partinin oylarında yüzde 2'lik bir düşme gözlemlenmekle birlikte, diğer partilerde de düşüş sürdü. Ankete göre, SYRIZA, Yunanistan'da bugün seçim olsa, yine birinciliği göğüsleyecek durumda.

GÖSTERİLER TAM GAZ
Aleksis Çipras hükümetinin işbaşına gelmesinden bu yana, başkent Atina ve diğer kentler çok sayıda protesto gösterisine sahne oldu. Madenciler başta olmak üzere çeşitli iş kolları sokaklara inerken, anarşist öğrenci eylemleri de Yunanistan'ın gündeminden hiç düşmedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Popülaritesi düşüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN