'ye silah ambargosu talebi

Birleşmiş Milletler İnsani İşler ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, 'de işlenen suçların cezasız kalmaması gerektiğini belirterek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) Suriye'ye silah ambargosu uygulamasını istedi.

Giriş Tarihi: 24.4.2015 21:42
Suriye'ye silah ambargosu talebi
Amos, BMGK'ya yaptığı sunumda, tüm çağrılara ve BMGK kararlarına rağmen 'de çatışan tarafların öldürme, sakat bırakma, işkence ve tecavüz eylemlerini sürdürdüğünü söyledi. Konseyden çatışmaların durdurulmasını, sivillerin korunmasını ve yardım ulaştırılmasının sağlanmasını isteyen Amos, bunların yerine getirilmesi için BMGK'dan bir dizi talepte bulundu.

Okul ve sağlık kuruluşlarının "barış bölgesi" olmasını isteyen Amos, BMGK'nın şehirlerin kuşatılmasında sorumluluğu olan, hastane ve okullara saldıran ya da buralara silah sokanların tespiti için bir soruşturma komisyonu kurmasını talep etti.

Amos, çatışmalara "insani ara verilmesi" için müzakere başlatılması gerektiğini de belirterek, "Suriye'de işlenen suçların cezasız kalmayacağına ilişkin açık bir mesaj gönderin. Suriye halkı da kendilerine yapılan zulümlerin cezasız kalmayacağına inansın" dedi.

Suriye'deki çatışmaların durdurulması için de önlemler gerektiğini vurgulayan Amos, "Suriye'ye silah ambargosu konulsun ve uluslararası insancıl hukuku ihlal edenlere yönelik yaptırım kararı alınsın" diye konuştu.

14 MİLYON KİŞİ YERLERİNDEN EDİLDİ

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres de konseyde yaptığı açıklamada, Suriye'deki çatışmalar nedeniyle bu ülkede ve Irak'ta 14 milyon kişinin yerlerinden edildiğini söyledi.

Guterres, "Suriye'den gelecek bir güzel haber ve ümit kırıntısına ihtiyacımız var ancak konseye yaptığım son sunumdan bu yana her şey daha da kötüye gitti" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'ye silah ambargosu talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN