Türkiye'nin en iyi haber sitesi

öldü işte 'ın yeni lideri

Giriş Tarihi: 25.4.2015 08:59 Güncelleme Tarihi: 25.4.2015 09:01
Bağdadi öldü işte DEAŞ'ın yeni lideri

Birkaç gün önce ABD'nin hava saldırısında yaralanan Ebubekir el-'nin ölümünü doğrulayan militanları, yeni "Halife" Ebu Ala Al-Afri'ye biat etti.

haber ajansı Waradana'ya konuşan Musul'dan bir kaynak, "Örgüt komutanları, birkaç gün önce ABD'nin hava saldırısında yaralanan Bağdadi'nin ölümünü doğruladı. Bağdadi, yaralandıktan sonra götürüldüğü Suriye'nin Rakka kentinde özel doktorun kucağında öldü" diye bildirdi.

komutanlarının Musul yakınlarındaki Telafer kentinde Saddam Camisi'nde yeni "Halife"ye biat ettiği belirtildi.

DEAŞ'IN YENİ LİDERİ AFRİ

Irak medyası, benzeri görülmemiş vahşet sergileyen DEAŞ militanlarının yeni liderinin Ebu Ala Al-Afri lakabını alan Abdurrahman Mustafa al-Şeyhlar olduğunu duyurdu.

Telafer doğumlu Afri, fizik öğretmenliği ve ilahiyat eğitimini almasına rağmen dolmuş şoförlüğü yaparak para kazanıyordu. 1990'lı yıllarda, Telafer'in ilk tekfirci ve cihat ideolojisinin öğreticisi oldu. Afri'nin çoğu zaman gizli bazen de açık şekilde Büyük Pazar Camisi'nde vaaz verdiği ifade ediliyor.

ABD işgal ordusunun baskıları yüzünden 2004'te memleketinden kaçan Afri, El-Kaide'ye katıldı. Uluslararası terör örgütünün Irak'taki danışma kurulunun başkanı olan Afri, selefi gibi Amerikalılar tarafından göz altına alınmıştı ancak belli bir süre sonra serbest bırakılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağdadi öldü işte DEAŞ'ın yeni lideri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN