'Arap Çipras'ın yıldızı parlıyor

Giriş Tarihi: 26.4.2015
'Arap Çipras'ın yıldızı parlıyor

İsrail seçimlerini üçüncü sırada tamamlayan Arap Bloku'nun lideri Eymen Avde, ülkede yarattığı farklı rüzgâr ve gördüğü ilgi nedeniyle Yunanistan Başbakanı Çipras'a benzetiliyor

İsrail'de 17 Mart'ta düzenlenen parlamento seçimlerini üçüncü sırada tamamlayan Arap Bloku'nun lideri Eymen Avde, ülkede yarattığı farklı rüzgârla dikkat çekiyor. İsrail'de yaşayan Arapların önde gelen isimlerinden biri olan 40 yaşındaki Avde, Yahudilerle Arapların bir arada ve barış içinde yaşamasını savunuyor. Avde, siyasete kattığı sıra dışı üslup ve yakaladığı popülarite nedeniyle, birçok yorumcu tarafından Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'a benzetiliyor. Ülkenin kuzeyindeki Hayfa kentinde dünyaya gelen Eymen Avde, avukatlık görevi gereği İsrail'in birçok kentine seyahatler yapmasıyla ve toplumun her kesimiyle kurduğu başarılı diyalogla tanınıyor. Seçim kampanyası boyunca, Yahudilerin de kendilerine oy verebilmesini amaçlayan bir üslup geliştiren Avde ve ekibi, İsrail'de yaşayan Arapların yüzde 90'ından destek almayı başarmıştı. İsrail Parlamentosu'nun 31 Mart'taki açılışında, diğer Arap vekillerin aksine milli marş okunurken genel kurul salonunu terk etmeyen Eymen Avde, Yahudi vekillerle kurduğu sıcak diyalogla da tabuları yıkan bir görünüm sergiliyor. Avde'nin kardeşi 2000 yılında İsrail polisi tarafından öldürülmüş olmasına rağmen, Arap politikacı, konuşmalarında sıklıkla iki toplumun da acı çekmekte olduğunu vurguluyor.

LİBERMAN'I MAT ETTİ
İsrail halkı, Eymen Avde'yi Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'la katıldığı bir televizyon programında tanıdı. Lieberman'ın, "Neden Gazze'deki bir stüdyoya gitmek yerine buraya geldin? Neden Ramallah'ta değil de İsrail Parlamentosu'nda vekil olmaya çalışıyorsun?" gibi tahrik dolu sorularına muhatap olan Avde, Lieberman'a asıl kendisinin Filistin'e sonradan gelen bir 'yabancı' olduğunu hatırlatmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Arap Çipras'ın yıldızı parlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN