Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın Mâcon Kentindeki Türk Camii Yakılmak İstendi

'nın kentinde 26 Nisan Pazar günü Türk camisine yapılan kundaklama girişimi, saniye saniye kaydedildi. Şans eseri alevler büyümeden yangın söndürüldü.

Giriş Tarihi: 27.4.2015 12:39
Fransa'nın Mâcon Kentindeki Türk Camii Yakılmak İstendi
'nın kentindeki Türk camiye kundaklama girişiminde bulunuldu. 26 Nisan Pazar günü yapılan kundaklama teşebbüsü alevler büyümeden söndürüldü. Caminin güvenlik kameralarının saniye saniye kaydettiği saldırı sabah saat 4: 07 sularında meydana geldi.

BENZİN DÖKÜP ATEŞLEDİLER

Yürüyerek caminin yan bölümüne geldikleri görülen saldırganlar, caminin iki penceresine ellerindeki benzin bidonunu boşaltıp yanlarında getirdikleri kağıt parçalarını serpiyorlar, daha sonra döktükleri benzini ateşleyerek olay mahallinden koşarak uzaklaşan iki saldırgan, yaklaşık 17 dakika sonra alevlerin binayı sarmadığını görerek geri dönüyorlar ve alevlerin tekrar canlanması için üzerine Camii'nin ön tarafında bulunan plastik sandalyelerden koyuyorlar.

YANGINI NAMAZA GELEN İKİ VATANDAŞ SÖNDÜRDÜ

Büyük bir şans eseri olarak büyümeyen alevlerin sabah namazı için camiye gelen iki vatandaş tarafından üzerlerine basılarak söndürüldüğünü belirten DİTİB Macon dernek başkanı İsmail Serin, polise şikayette bulunduklarını ve saldırının yüksek çözümlü ve karanlıkta çekebilme özelliğine sahip olan kameralar tarafından çekilen videosunu verdiklerini söyledi.

Lyon Türkiye Başkonsolosu Hilmi Ege Türemen'i ve Macon belediye başkanı Jean-Patrick Courtois'i telefon ile arayarak haber verdiğini söyleyen başkan İsmail Serin, hem Hilmi Ege Türemen'den hem de Belediye başkanından her türlü yardım sözünü aldığını belirtti.

"TÜRKLERİN BU ŞEKİLDE HEDEF ALINMASINA İZİN VERİLMEYECEK"

Olay yerinde incelemeler yapıp videoyu izledikten sonra o sırada Dernekte bulunan vatandaşlara açıklama yapan Lyon Başkonsolosu Hilmi Ege Türemen öncelikle geçmiş olsun dileklerini iletti.

Olaydan haberdar olduktan hemen sonra olay mahalline geldiğini belirten Başkonsolos, hiç bir şekilde kabul etmeyeceklerini belirttiği olayı Macon belediye başkanı ve polis yetkilileri ile ele aldığını söyledi, Artık Fransa'nın bir parçası olmuş Türklerin bu şekilde hedef alınmalarına hiç bir şekilde izin vermeyeceklerini açıkladı.

VİDEODA SALDIRGANLARIN YÜZÜ GÖRÜLÜYOR

Dernek binasının pervasızca yakılmak istendiğini açıklayan Hilmi Ege Türemen saldırganların polis tarafından ivedilikle yakalanmalarını beklediğini söyledi. Video görüntülerinin gayet net olduğunu, saldırganların yüzlerinin çok açık bir şekilde belli olduğunu belirtti.

"PROVAKASYONLARA KAPILMAYIN"

Vatandaşlardan 2015 senesinde yapılabilecek provokasyonlara kapılmamalarını belirten Başkonsolos, Macon'da yaşayan Türklerin entegrasyon konusunda çok başarılı olduklarını hatırlattı.

Devletin, Dışişleri Bakanlığı'nın vatandaşların arkasında olduğunun altını çizen Hilmi Ege Türemen Dernek Başkanı İsmail Serin'e bir kere daha geçmiş olsun dileklerini iletti.

"2015'İN BAŞINDAN BERİ SALDIRI SAYISI ARTTI"

2015 senesini başından bu tarafa Türk diplomatik temsilciliklerinin yanı sıra Türk asıllı vatandaşların ticarethanelerine ve Türk derneklerine yapılan saldırıların sayısı oldukça arttı.

Olayı kimlerin yaptığının ancak polis anketinden sonra belli olacağını söyleyen dernek başkanı İsmail Serin şu anda kimseden şüphelenmediklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'nın Mâcon Kentindeki Türk Camii Yakılmak İstendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN