Türkiye'nin en iyi haber sitesi

20 atom bombası gücünde

inin yeryüzüne yakın bir derinlikte meydana gelmesi ve merkez üssünün kente yakınlığı, yıkım etkisini 20 atom bombası gücüne ulaştırdı

20 atom bombası gücünde
Çin Halk Cumhuriyeti ile Hindistan arasında kalan Orta Asya ülkesi tarihi boyunca birçok şiddetli geçirdi. Dünyanın en yüksek noktası Everest Dağı'nın milyonlarca yıl önce bu bölgede oluşması da tektonik hareketliliğin en büyük kanıtı. Ancak 7.8 büyüklüğündeki son deprem şiddeti açısından her zamanki sarsıntılardan daha farklıydı. İngiliz Independent gazetesine konuşan bir uzman bu depremin 2'nci Dünya Savaşı'nda Hiroşima'ya atılan atom bombasının 20 katı şiddetinde bir etki gösterdiği yorumunu yaptı. Uzmanlara göre yıkımın ve oluşan can kaybının bu kadar fazla olmasının diğer nedeni ise depremin merkez üssünün Nepal'de nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu başkent Katmandu'ya sadece 65 km uzaklıkta olması. Depremin etkisini artıran bir diğer faktör ise derinlik. Nitekim son deprem yerin sadece 10 km altında gerçekleşti. Daha derinlerde yaşanan bir depremin yarattığı sarsıntıyı yer kabuğunun emme gücü daha fazla olabilirdi.

'DAHA KÖTÜSÜ BEKLENEBİLİRDİ'

7.8 lik depremden yarım saat sonra yaşanan 6.6'lık ilk artçı şok ve peşinden gelen 20 daha küçük sarsıntı Nepal'in ana depremde zayıflayan yapılarını yerle bir etmeye yetti. Nepal'in Hint tektonik tabakası ve Euroasia tektonik tabakasının kesişme noktalarında yer alması da büyük depremler yaşamasına neden oluyor. Ancak uzmanlar tüm olumsuz koşullar göz önüne alındığında böyle bir depremin yaşanandan çok daha fazla bir yıkıma neden olabileceğini söylüyor.

'ÖLÜ SAYISI 10 BİNE ULAŞABİLİR'

Nepal'de dün yerel ve uluslararası arama kurtarma ekiplerinin enkazlardan çıkardıkları cesetlerle birlikte toplam ölü sayısı 3 bin 815'e yükseldi. Merkez üssü başkent Katmandu yakınlarındaki bir bölgede olan depremde 7 bin 685 kişi yaralandı. Ancak bölgede görev yapan arama kurtarma ekipleri hâlâ ulaşılamayan ya da arama yapılamayan pek çok enkazın bulunduğu, ölü sayısının 10 bine ulaşabileceği endişesi taşıdıklarını söylüyor.

HEYELAN YOLLARI KAPATTI

Depremin merkez üssüne yakın yerleşim birimlerine giden yolların heyelan ve çatlaklar yüzünden kapandığı, bu nedenle buralara ulaşım sağlanamadığı aktarıldı. Bu yerleşim birimlerine ulaşılmasıyla ölü sayısının daha da artmasından endişe ediliyor. Ülkede 1934'te yaşanan 8.1 büyüklüğündeki depremde 10 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

ÖLÜM DUMANI

SABAH fotomuhabiri Kömür, Nepal'in başkenti Katmandu'da depremin yarattığı dehşete tanık oldu. Bir yanda enkaz altında kalanları kurtarma çabası vardı. Diğer yanda enkazdan çıkarılan cesetlerin yakıldığı Pashupatinath Tapınağı'ndan yükselen duman... Tarihi Dharara Kulesi yerle bir olmuş, sokaklar evlerinden kaçan insanlarla dolmuştu. İşte Kömür'ün izlenimleri;

1 KİLOMETRELİK KUYRUK...

Katmandu'ya ulaştığımızda, havalimanında yer olmadığı için uzun süre bekledik. Uçakta Türk Kızılayı, AFAD, İHH ve GEA ekipleri de var. Pasaport kontrolünden geçerken artçı sarsıntı oldu. Havalimanında elektrikler kesik, kaos hâkim. Dışarıda, insanlar Katmandu'yu terk etmelerini sağlayacak uçakların inmesi için bekliyor. 1 kilometreyi bulan insan kuyrukları oluşmuş. Herkesin yüzünde derin acılar ve korku var. Herkes, daha büyük bir depremin geleceğini konuşuyor. Katmandu'nun sembolik tarihi eserlerinden biri olan Dharara Kulesi yerle bir olmuş. Yaşanan acının boyutu ise en iyi Pashupatinath Tapınağı'nda görünüyor. Normal zamanlarda inançlar gereği birkaç cenazenin yakıldığı bu kutsal mekân, enkazdan çıkarılan onlarca cesedin yakıldığı bir merkez haline gelmiş. Katmandu ölüm havasını soluyor şimdi...


AFAD EKİPLERİ BİR NEPALLİ'Yİ SAĞ ÇIKARDI

Dünyanın dört köşesinde yaşanan felaketler sonrası yardım yarışında hep ön sırada koşan Türkiye, Nepal içn de kolları sıvadı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi'nce (AFAD) bölgeye gönderilen 26 kişilik ekip Katmandu'da arama kurtarma çalışmalarına aralıksız devam ediyor. AFAD koordinasyonunda, Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nden 10, Türk Kızılayı'ndan bölgedeki ekiplere ilave olarak 4, GEA Arama Kurtarma'dan 15 ve İHH İnsani Yardım Vakfı'ndan 13 kişilik ekip de Katmandu'da arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Enkazdan 3 ceset çıkaran AFAD ekipleri 22 yaşında bir Nepalli genci da sağ kurtarmayı başardı.

1 SAAT UZAKLIKTAKİ KENTTE SIFIR HASAR

Nepal'de depremin merkez üssüne yalnızca 73 kilometre uzaklıktaki Pokhara kentinde hiçbir hasar olmaması dikkat çekti. Daha da ötesi kentte bulunan Pokhara Gölü kıyısında turizm tüm canlılığıyla devam ediyor, yamaç paraşütü yapan turistler güneşli bir günün keyfini çıkartıyordu. Gölde gezintiye çıkan Hollandalı turist Rick Tul da onlardan biri.

DEPREM YIKINTILARIYLA SELFİE

Nepal'in başkenti Katmandu'nun en önemli sembollerinden biri tarihi Dharahara Kulesi de depremde yıkılan yapılardan biriydi. Deprem öncesi turistlerin önünde fotoğraf çektiği kulenin yıkıntıları bu kez Nepal halkının deprem hatırası pozu çekme mekânı oldu. Tüm dünyayı saran selfie (özçekim) çılgınlığı büyük felakete rağmen Nepal halkının vazgeçilmezi olmaya devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 atom bombası gücünde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN