Türkiye'nin en iyi haber sitesi

304 kişinin öldüğü un kaptanına

'de geçen yıl batan ve çoğu öğrenci 304 kişiye mezar olan Sewol unun kaptanı, ömür boyu hapse mahkum edildi.

Giriş Tarihi: 28.4.2015 12:08
304 kişinin öldüğü feribotun kaptanına müebbet
Yonhap haber ajansının haberine göre, Temyiz Mahkemesi, 11 Kasım'da Gwangju Bölge Mahkemesi tarafından cinayet suçlamasından beraat ettirilen ve görevini ihmalden 36 yıl hapse mahkum edilen 68 yaşındaki kaptan Lee Joon-seok hakkındaki kararı bozdu.
Gwangju Temyiz Mahkemesi, Lee'yi 304 yolcuyu öldürmekten suçlu bularak ömür boyu hapse mahkum etti.
Temyiz Mahkemesi, mürettebattan 13 kişiye verilen cezaları ise düşürdü. 5 ila 20 yıl hapse mahkum edilen çalışanlarının cezaları, 18 ay ile 12 yıl arasında değiştirildi.

Savcı ve kazada yaşamını yitirenlerin aileleri, Gwangju Bölge Mahkemesi'nin kararına tepki göstermiş ve Lee'nin idama mahkum edilmesini istemişti. 'de idam cezaları, 1994'ten bu yana infaz edilmiyor.

Ülkenin güneyindeki Incheon kentinden turistik Jeju Adası'na giden 6325 ton ağırlığındaki Sewol feribotu, 16 Nisan'da Byungpoong Adası'nın 20 kilometre açığında sahil güvenliğe yardım çağrısı gönderdikten sonra yan yatmış ve hızla soğuk sulara gömülmüştü. Kaptan ve mürettebatın terk ettiği feribotta bulunan 325'i lise öğrencisi 476 kişiden sadece 172 kişi kurtulmuştu. Kazanın ardından başlatılan ve aylar süren arama çalışmalarında
295 kişinin cesedi bulunmuştu. Dokuz kişinin cesedine ulaşılamamıştı. Arama çalışmaları sırasında iki dalgıç da yaşamını yitirmişti.

Halk arasında büyük tepkiye neden olan feribot kazasını "cinayet" olarak niteleyen Devlet Başkanı Park Geun-hye, kazaya ilk müdahalenin yetersiz olduğunu kabul etmiş ve özür dilemişti. Kurbanların ailelerinin, sevdiklerini korumak ve kurtarmak için yeterince çaba göstermemekle suçladığı Başbakan Chung Hong-won da istifasını sunmuştu. Feribotun baş makinisti de 30 yıl hapse mahkum edilmişti.
Facianın birinci yıl dönümünde düzenlenen gösteriye binlerce kişi katılmış, kazada yakınlarını yitirenler, hükümetin soruşturmayı tamamlamak yerine tazminat taleplerinde anlaşmaya varma girişimini protesto etmek için saçlarını kazıtmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
304 kişinin öldüğü feribotun kaptanına müebbet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN