Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Anavatan sevgisi yüreklerde’

Haftasonu yapılan seçimlerde yüzde 60.5 oy oranına ulaşarak KKTC'nin dördüncü cumhurbaşkanı olan Mustafa Akıncı, "Anavatan sevgisi yüreklerde olan bir duygudur. Duygusal anlamı büyüktür" dedi

Giriş Tarihi: 29.4.2015
'Anavatan sevgisi yüreklerde’
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) yeni cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türk halkının çıkarlarını gözeterek, Kıbrıs sorununda çözüm odaklı bir siyaset izleyeceğini söyledi. Anavatan duygusunun tarihten ve kültürel bağlardan gelen bir duygu olduğunu ifade eden Akıncı "Anavatan sevgisi yüreklerde olan bir duygudur. Duygusal anlamı büyüktür" ifadelerini kullandı. 67 yaşındaki siyasetçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yazılı olarak tebriklerini ilettiklerini belirtti. Ayrıca Erdoğan, Davutoğlu ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in de kendisini arayarak tebrik ettiğini söyledi. Anadolu Ajansı'na konuşan Akıncı "Bu vesileyle onlara da teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Türkiye hükümetinin bu seçimlerdeki duruşu anlamında da bunun doğru bir tavır olduğunun altını çizmek istiyorum" dedi.

"ANKARA'NIN TAVRI DOĞRU"
'Kendi ayakları üzerinde duran, kendi kendini yöneten, duygusal anlam bir yana, kardeş ilişkisi içinde bir Türkiye isteyen Kıbrıs Türk toplumunun varlığı' için çalışacağını belirten Akıncı KKTC'nin gelecekte federal bir yapı içinde Rumlar karşısında ezilmeden AB kurumları içinde yaşayabileceğini söyledi. Akıncı, "Yıllarca Türkiye'den yetkililer çeşitli dönemlerde şu ya da bu biçimde, şu ya da bu oranda seçimlerimize müdahil oldular. Bu kez Türkiye hükümeti böyle bir müdahalede zaten bulunmayacağını, hatta ima bile etmeyeceklerini söyledi. Türkiye'nin seçim sürecindeki tavrını doğru buluyorum" dedi. Rum tarafıyla müzakerelere de değinen deneyimli siyasetçi "Çetin müzakereler gerektirecektir. Dolayısıyla var gücümüzle çalışacağız. Sayın Anastasiadis'e telefon ettiğinde de söyledim. Bizim jenerasyonda bunu çözemezsek, Kıbrıs sorununda gidişat bugünkünden daha kötü olabilir ve ayrılık daha da kökleşir diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

İLK ZİYARETİ TÜRKİYE'YE YAPACAK
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinin sorulması üzerine Akıncı, "Bir tebrik telefonu şeklindeydi. Sohbet ettik kısaca, çünkü zaten havaalanındaydı, ayrılmak üzereydi. Sohbette öne çıkan Türkiye'yi ziyaret konusu oldu. 'Herhalde Türkiye'yi ilk ziyaret edecek yer olarak seçeceksin' dedi. Tabii ki öyle olacaktır. Yemin töreni yarın yapılacak. Ondan sonraki süreçte de kendilerine en uygun zaman neyse, birlikte kararlaştıracağımız bir tarihte bu ziyareti gerçekleştirmekten memnuniyet duyacağım" diye konuştu.

RUM LİDERLE CUMARTESİ GÖRÜŞECEK
Cumhurbaşkanlığı görevini yarın resmen devralacak olan Mustafa Akıncı', Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'le cumartesi günü bir araya gelecek. İkilinin 'sosyal içerikli bir yemekte' buluşacağı belirtilirken, davetin dün Akıncı'yı arayan Anastasiadis tarafından geldiği ve Akıncı'nın da davete olumlu yanıt verdiği öğrenildi. İki liderin, Kıbrıs sorununun temel nedenleri üzerinde görüş alış verişinde bulunabileceği söyleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Anavatan sevgisi yüreklerde’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN