Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyadan önce AFAD yetişti

Başbakanlığa bağlı AFAD, Nepal'deki arama kurtarma çalışmalarında yine öncü kuvvet oldu. Ülke basını Türk ekiplerinin özverili çalışmalarına övgüler yağdırdı

Giriş Tarihi: 29.4.2015
Dünyadan önce AFAD yetişti
Nepal'de göçük altına kalanları arama kurtarma çalışmaları için dünyanın birçok ülkesinden ekipler yardıma koştu. Başkent Katmandu'da farklı bölgelerde aramalar yapan gruplar içersinde ise Türk ekipleri yine kahramanlaştı. Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) 26, AKUT'tan 20, UMKE'den 10, İHH'dan 16, GEA'dan 13, Asya Arama Kurtarma'dan 12 ve Yeryüzü Doktorları'ndan 3 kişi olmak üzere 100 kişiden oluşan Türk ekibinin gözbebeği ise arama kurtarma köpeği Hero (Kahraman) oldu.

İKİ KİŞİ SAĞ KURTARILDI
Türk ekipleri Hero'nun yetenekleri sayesinde enkazlardan iki depremzedeyi sağ olarak çıkarmayı başardı. Nepal'in İngilizce yayım yapan yüksek tirajlı gazetesi Katmandu Postası Türk ekiplerinin arama kurtarma çalışmalarındaki başarısını manşetine konu ederek "Nepal Devleti gecikti, AFAD yetişti" yorumunu yaptı.

ONLARCA DAĞ KÖYÜ HARİTADAN SİLİNDİ
Nepal 'deki 7.8'lik deprem felaketinin üzerinden 4 gün geçmesine rağmen hala ulaşılamayan dağ köyleri bulunuyor. Arama kurtarma çalışmaları için Hindistan'ın gönderdiği helikopterler dün birçok dağ köyünde evlerin tamamen yıkıldığını ve hiçbir yaşam izine rastlanmadığını gözlemledi. Ölü sayısının 4 bin 438'e ulaştığı ülkede dün başlayan sağanak yağışın çamurlaştırdığı zemin heyelan felaketini de beraberinde getirdi. Ağır yıkımın yaşandığı başkent Katmandu'ya 4 saat uzaklıktaki Gorkha'da yaşanan heyelan sonrası 250 kişi kayıp. Katmandu'da ise salgın hastalık riski korkutuyor.

YIKINTILAR ARASINDA AÇIK HAVA MÜZESİ
Mistik atmosferiyle dünyanın dört köşesinden turistleri kendine çeken Nepal'in başkenti Katmandu'nun en tarihi yerleri harabeye döndü. Enkazların altında hala yüzlerce, cesedin olduğu sokaklarda ölüm sessizliği var. Dünya gözüyle bir göreyim" diye gittikleri Nepal'de depremi yaşayan ve ülkelerine geri dönmeyi bekleyen turistler yıkıntıların arasında fotoğraf çekiyor şimdi. Katmandu'nun tarihi Durbar Meydanı'ndaki sessizliği Türkçe konuşanların sesi bozuyor bir anda. Türk turistler Gökhan Acar, Murat Özdemir ve Emrah Doğan'a rastladık. Onlar da Türkiye'ye dönecekleri günü beklerken ölümün açık hava müzesini gezmeye çıkanlardan...

İSRAİLLİ EŞCİNSELLER DÖNDÜ
Nepal'de bulunan İsrail vatandaşlarından 229'unu taşıyan uçak dün Tel Aviv kentine indi. Tahliye edilenler arasında, İsrailli eşcinsel çiftlerin "taşıyıcı anne" uygulamasıyla edindiği 15 bebek de vardı.

LİSELİLER AİLELERİNE KAVUŞTU
Nepal'de okul gezisi için bulunan grupta yer alan özel bir lisenin öğrencileri, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda çiçeklerle karşılandı. Oğlu Emre Yıldırım'a kavuşan Dilek Yıldırım, duygusal anlar yaşadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyadan önce AFAD yetişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN