Ölü sayısı 10 bini geçecek

Nepal Başbakanı Sushil Koirala çalışmalar sona erdiğinde ölü sayısının 10 bine yükseleceğini açıkladı. BM daimi temsilcisi, arama-kurtarma çalışmalarının 3-5 gün içinde "Bir sonraki safhaya" geçeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 30.4.2015
Ölü sayısı 10 bini geçecek
Geçtiğimiz cumartesi günü 7.9 büyüklüğünde depremle sarsılan Nepal'de enkaz arama ve kurtarma çalışmaları tüm yoğunluğuyla devam ederken, Başbakan Sushil Koirala dün yaptığı açıklamada, ölü sayısının 5 bini geçtiğini ve kurtarma çalışmaları tamamen bittikten sonra büyük ihtimalle 10 bini de aşabileceğini söyledi. Bu çapta büyük bir felaketle baş edebilecek ekipmana ve insan gücüne sahip olmadıklarını belirten Koirala, her türlü uluslararası yardımı kabul edeceklerini duyurdu. Birleşmiş Milletler'in yardım ekipleri Gurka bölgesinde yolları kapanan köylere ulaştı. BBC Türkçe internet sitesinin haberine göre BM Nepal daimi temsilcisi Jamie McGoldrick arama-kurtarma ekiplerinin zamana karşı yarıştığını söyledi. Enkaz altındakilerin genellikle yedi ile dokuz gün içinde sağ çıkarılabildiğini ifade eden McGoldrick, cumartesi gününden itibaren çalışmaların "bir sonraki safhaya" geçebileceğini belirtti. Depremde meydana gelen heyelanlar yüzünden yolları kapanan köylere uluslararası yardım ekipleri erişmeye çalışıyor. Ancak kötü hava şartları ve Asya'nın en fakir ülkelerinden birisi olan Nepal'in yetersiz altyapısı nedeniyle hâlâ ulaşılamayan yerleşim yerleri olduğu da belirtiliyor. Aramakurtarma çalışmalarına katılan gönüllü Nepallilerden Veraz Biraj "Okullar, hastaneler, kamu binaları hepsi hasar gördü. Yollar kullanılamaz halde. Elektrik, su yok. Başkent Katmandu dışında yardım ulaştırılan yer sayısı çok az" dedi.

BAŞKENTTE PROTESTO

Katmandu'nun merkezî bölgelerinde hayat normale dönerken, şehirdeki birçok köy ve kasabaya giden yolların kapanması sebebiyle bu bölgelere gerekli yardım hâlâ ulaşamıyor. Artçı şoklardan korkan binlerce kişi otobüslerle kırsal bölgelere gitmeye çalışıyor. Yardımların yeterli olmaması nedeniyle Katmandu'da dün yaklaşık 200 kişi, şehirdeki bir yolda trafiği tıkayarak hükümeti protesto etti. Protestocular ile polis arasında kısa süreli bir arbede yaşandı; olayda tutuklanan olmadı. Çok sayıda depremzede kendilerine yardım ulaşmadığını iddia ederken, arama ve kurtarma ekipleri, uzak bölgelerdeki köylere yardımın dün itibariyle ulaşmaya başladığını vurguladı. Ülkede yeterli sayıda yerli ve yabancı kurtarma ekibinin bulunduğunu da belirten yetkililer, yabancı ülkelerden daha fazla kurtarma gönüllüsüne ihtiyaç kalmadığını belirtti. Kurtarma ekipleri ve itfaiyeciler mahsur kalanlara yardımcı olmaya çalışırken, bir taraftan depremden faydalanarak yağmacılık yapanlar da vardı. Polis dün bina enkazlarından eşya ve para çalmaya çalışan 27 kişiyi tutukladı.

82 SAAT SONRA KURTARILDI
Arama çalışmaları sırasındı kurtarma ekipleri "mucize" denilebilecek olaylarla karşılaştı. 22 saatlik çalışmanın ardından enkazdan kurtarılan çaresizce yatan 4 aylık bir bebeğin depremde en ufak bir yara bile almadığı görüldü. 5 katlı bina enkazından 36 saat sonra 40 yaşındaki bir kadın kurtarılırken, 50 saat boyunca iki beton plakanın arasında mahsur kalan Sunita Sitoula isimli kadın da ailesine kavuştu. Kurtarma ekiplerini en çok şaşırtan olay ise aynı apartmanın enkazında 82 saat boyunca kurtarılmayı bekleyen 28 yaşındaki Rishi Khanal oldu. Enkazdan kurtulduktan sonra ciddi bir yara almadığı görülen Khanal, sıvı ihtiyacını kendi idrarını tüketerek giderdiğini anlattı.

AFAD'DAN 10 TON İLAÇ VE GIDA
Nepal'deki depremin ardından bölgeye ulaşan ilk arama kurtarma ekiplerinden biri olan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda oluşan 93 kişilik Türk ekibi, afet bölgesindeki çalışmalarını Başkent Katmandu yakınlarında bulunan Pukhulachhi'de sürdürüyor. Türk yardım ekipleri arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra sağlık ve insani yardım faaliyetlerine de ara vermeden devam ediyor. AFAD tarafından gerçekleştirilen insani yardım operasyonunda dün Atatürk Havalimanı'ndan kalkan uçakla Nepal'e 10 ton ilaç, gıda ve temizlik malzemesi gönderildi. Depremin ilk 24 saatinde AFAD koordinasyonundaki Türk yardım ekipleri bölgeye bin çadır ve 320 gıda kolisi göndermişti. Bölgeye ilk etapta battaniye ve gıda yardımı ulaştıran Türk Kızılayı da Nepal'deki çalışmalara katkıda bulunmak isteyenler için yardım kampanyası başlattı. Katmandu'da halk sağlığı ve ilk yardım çalışmaları yürüten Sağlık Bakanlığı, Baktapur'da ise sahra hastanesi kurmayı planlıyor. Arama kurtarma faaliyetlerine devam eden Türk ekipler önceki gün Pukhulachhi'deki bir enkazda 3 kişinin cansız bedenine ulaşmıştı.

8 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ
5057 kişi öldü.
8000'in üzerinde kişi yaralandı.
Depremin etkilediği komşu ülkelerden Hindistan'da 74, Çin'in Tibet bölgesinde ise 25 kişi öldü.
Ghodatabela köyünde önceki gün yaşanan heyelanda kaybolan 250 kişi hâlâ bulunamadı.
Ülke genelinde 8 milyon kişi depremden etkilendi.
Yaklaşık 530 bin ev hasar görürken 70 bin ev tamamen yıkıldı.
Sağlık hizmet binalarının yüzde 90'ı depremde ciddi şekilde hasar aldı.
16 bin okul binası hasar gördü.
1.3 milyon çocuk ve 1.4 milyon yetişkin acil gıda yardımı bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölü sayısı 10 bini geçecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN