Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hız sınırını aştı 54 bin euro ödedi

Trafik cezalarının kazanca göre belirlendiği Finlandiya'da bir işadamına rekor ceza kesildi. Hız sınırını saatte 23 kilometre aşan Reima Kuisla, 54 bin euro ödemeye mahkûm edildi

Giriş Tarihi: 1.5.2015
Hız sınırını aştı 54 bin euro ödedi
Finlandiya'da hız limitinin saatte 80 kilometre olduğu yolda 103 kilometre hızla giden milyoner işadamı Reima Kuisla 54 bin euro (yaklaşık 160 bin TL) para cezasına çarptırıldı. Ülkede trafik cezaları kişilerin kazançlarına ve mal varlıklarına göre kesiliyor. Bu nedenle hesabında 6.5 milyon euro olduğu tespit edilen Kuisla'nın sadece 23 kilometrelik bir sınır aşımı için bu kadar büyük bir cezaya çarptırıldığı belirtiliyor. Finlandiya'da yaşanan olay, Amerikan basınında alaycı bir şekilde yer aldı. New York Times gazetesi, Finlandiya'nın trafik cezalarının herkes için caydırıcı olması amacıyla böyle bir yönteme başvurduğunu yazdı. Kuisla aldığı ceza karşısında yaşadığı öfkeyi sosyal medya sitesi Facebook'ta paylaştı. Cezayı fazla bulan Kuisla, 54 bin euro ile neler satın alınabileceğini sıraladı. Facebook'ta yazdığı meajda Kuisla, "Bunun hiçbir anlamı yok. Bu toplum ne için ve kim için var? Söylemek oldukça zor" ifadeleriyle yaşadığı kızgınlığı dile getirdi.

2013'TE DE 64 BİN EURO ÖDEDİ

Finlandiya'daki trafik cezalarında uygulanan sistem diğer İskandinav ülkelerinde de 1920'li yıllardan beri uygulanıyor. Cezanın suçlu oranını azaltmak için yürürlüğe konulduğu belirtiliyor. Ceza miktarını hesaplamak için suçlunun günlük gelirinin yarısı, suçun şiddetine göre belirlenen suçlunun kaybetmesi gerektiği gün sayısı ile çarpılıyor. Kuisla daha önce de 2013'te hız aşımı nedeniyle 64 bin 448 euro ödemişti. Bu zamana kadar bu gerekçeyle verilen en fazla ceza 94 bin euro olarak kayıtlara geçmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hız sınırını aştı 54 bin euro ödedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN