Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ne değişti?

Giriş Tarihi: 2.5.2015
Ne değişti?

ABD'deki siyahi öfke 50 yıl önce yaşanan ayaklanmalarla karşılaştırılıyor. Time dergisinin kapağında Baltimore'da çekilen fotoğraf üzerinden 1968'deki gösterilere atıf yapıldı

ABD'nin başkenti Washington yakınlarındaki Baltimore kentinde günlerdir devam eden ve ülke geneline yayılan gösterilerin yankıları sürüyor. Siyahi genç Freddie Gray'in polis sorgusunda ölümünün ardından başlayan gösteriler, yine polisin sert müdahalesiyle yerini "sakinliğe" bıraktı. Ancak yaşananlar farklı açılardan ele alınmaya başladı. Analizlerde ABD'nin Los Angeles kentinde 1965'te yaşanan ve çok sayıda siyahinin öldüğü ayaklanmalar hatırlatıldı. O tarihten günümüze siyahiler açısından durumun çok değişmediği kaydedildi. Şimdilerde her 3 Afroamerikalıdan 1'i tutuklu. Ülkedeki siyahilerin yüzde 27'si de yoksulluk sınırının altında. Dolayısıyla siyahi öfkenin polis şiddeti kadar sosyal adaletsizlikle de ilgili olduğu kaydedildi. Time dergisinin kapağı ise yaşananları özetler nitelikte oldu. Time, kapağına 26 yaşındaki amatör fotoğrafçı Devin Allen'in yaşadığı kent olan Baltimore'da yakaladığı kareyi bastı.

LUTHER KING MESAJI
25 Nisan'da çekilen görüntüde siyahi gösterici polislerden kaçarken görüldü. Dergi, fotoğrafın 1968'de yani siyahî kanaat önderi Martin Luther King'in öldürüldüğü dönemde çekilmediğini 2015'e ait olduğunu anlattı. "Ne değişti, ne değişmedi?" notu düşüldü. Baltimore'da 2011-2014 arasında 100 kişinin polis kurbanı olduğu hatırlatılan haberde "Kentte 1968'deki isyanda da 7 kişi ölmüş, 700 kişi yaralanmış, bin dükkan yağmalanmıştı" denildi ve siyahilere yönelik atılması gereken daha çok adımın olduğu kaydedildi.

BALTİMORE'DA 6 POLİS CİNAYETLE SUÇLANDI
Siyahi genç Freddie Gray'in gözaltında ölümüyle ilgili soruşturmada, olaya karışan 6 polis memuru hakkında, başta 'cinayet ve kasıtsız öldürme' olmak üzere çeşitli suçlardan dava açılmasına karar verildi. Polisler hakkında tutuklama emri çıkarıldığını kaydeden Baltimore Başsavcısı Marilyn Mosby, Gray'in ölümünün cinayet olduğunu vurguladı. Mosby, Gray'in üzerinde taşıdığı çakının gözaltı için bir neden olamayacağını, polislerin bu konuda makul bir gerekçe ortaya koyamadığını kaydetti. Polislerin Gray'e kötü muamelede bulunduğu, araçta emniyet kemerini takmadan kelepçelediği, yaralanınca da tıbbi müdahale imkanı tanımadığı belirtildi. Bu arada ABD Başkanı Barack Obama da karar için "Gray'e ne olduğuna yönelik gerçeğin ortaya çıkması kesinlikle hayati önem taşıyor. Adalet yerini bulmalı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ne değişti?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN