Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rus su yeniden doğuyor

Rus su, tarihinin en kapsamlı modernizasyonu ve yeniden silahlanma sürecini başlattı. Amerikan National Interest sitesi gelişmeyi "Kış uykusundan uyanan ayıya" benzetti.

Giriş Tarihi: 2.5.2015 14:18 Güncelleme Tarihi: 2.5.2015 14:28
Rus Ordusu yeniden doğuyor
Silahlı Kuvvetleri, son yıllarda tarihinin en kapsamlı modernizasyonunu ve yeniden silahlanma sürecini yaşıyor. Amerikan National Interest sitesi, uzun bir aradan sonra modernizasyon aşamasına giren ve bu alanda büyük atılımlara imza atan Rus sunu kış uykusundan uyanan ayıya benzetti.

"KIŞ UYKUSUNDAN UYANAN AYI GİBİ..."

National Interest, "Tıpkı kış uykusundan uyanan ayı gibi Rus ordusu yeniden silahlanma programıyla onlarca yıl süren ihmalden kurtuluyor. Yeni program, orduyu Avrasya'nın en güçlüsü yapmayı amaçlıyor" diye yazdı.

T-14 Armata tankı ve Kurganets piyade savaş aracı gibi söz konusu programın bazı sonuçlarının 9 Mayıs'ta değerlendirilebileceğini belirten dergi, bu silahların ilk kez 2. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 70. yıldönümü sebebiyle Moskova'da düzenlenecek geçit töreninin gece provasında görüldüğünü hatırlattı.

"MÜRETTEBATTA 3 KİŞİ KALACAK"

Armata'nın T-72, T-80 ve T-90 tanklarının yerini alacağını belirten National Interest, "Armata'ya, 125 milimetre ana top ile donatılmış tamamen yeni insansız kulenin kurulması bekleniyor. Tank, muhtemelen otomatik yükleyici ile donatılacak, böylece mürettebatta üç kişi kalacak" diye vurguladı.

ARAÇ, MAKİNELİ TOP VE 4 ADET TANKSAVAR FÜZESİ İLE DONATILDI

Amerikan sitesine göre, Kurganets piyade savaş aracı, dış görünüşüyle Bradley, Warrior ve CV-90 gibi Batı'nın modellerini andırıyor. National Interest, yeni platformun, koruma düzeyi henüz bilinmeyen modül zırhla donatıldığını ifade etti. Araç, 30 milimetre makineli top ve Kornet sisteminin 4 adet tanksavar füzesi ile donatıldı.

Armata ve Kurganets'in yanı sıra, 300 milimetre mermi kullanan çok namlulu roketatar Smerç ile Koalitsiya-SV kundağı motorlu topçu sistemine dikkat çekildi. National Interest, paletli şasi üzerine monte edilen 152 milimetrelik obüsün geçen yıl testten geçtiğini kaydetti.

Kaynak: Sputnik

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus Ordusu yeniden doğuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN