8 gün sonra mucize

Giriş Tarihi: 4.5.2015
8 gün sonra mucize

Nepal depreminde ölü sayısı 7 bini geçti. Dağlık bölgelere yardım ulaştırmakta büyük zorluk yaşanıyor. Bir köyde ise 8 gün sonra enkazdan 3 kişi sağ kurtarıldı

Nepal'de geçen hafta meydana gelen 7.8'lik depremde, enkazdan çıkarılan ceset sayısının 7 bin 57'ye tırmandığı açıklandı. Haftasonu içinde ulaşılan cesetlerin arasında az sayıda yabancı uyruklu olduğu da bildirilirken Turizm Bakanlığı, en az bin yabancı vatandaşın kayıp olduğunu duyurdu. Arama kurtarma ekipleri, dağlık Syauli köyünde 8 gündür mahsur kalan 3 kişinin kurtarıldığını da belirtti.

İKİNCİ KEZ YAŞADI
Çok sayıda ülke Nepal'e yardım etmek için seferber olurken depremden ağır biçimde etkilenen başkent Katmandu'nun bazı köylerinde çeşitli hastalıkların boy gösterdiği bildirildi. Sağlık Bakanlığı özellikle ishal vakalarının bu köylerde tehlike arz ettiğini ve bunun salgın haline gelmemesi için tıbbi yardımlar gerektiğini ifade etti. Uluslararası Tribhuvan Havalimanı'nda ise mekân yetersizliği sebebiyle büyük uçakların uçuşu engellendi; yardımların sadece orta boy uçaklarla yapılabileceği açıklandı. Ülkenin batısındaki Pokharidanda köyünde yaşayan 90 yaşındaki Fattha Bahadur Rana'nın yaşam hikâyesi ise hayli ilginç. Bölgenin en eski sakini olan Rana, yaşadığı köyde, büyük 1934 depremine de şahitlik etmiş. Küçük yaşına rağmen yaşanan yıkımı dün gibi hatırladığını ve Katmandu'nun o depremde de tamamen yerle bir olduğunu anlatan yaşlı adam, dönemin kralı ve kraliçesinin depremden sonra ağladığına şahit olduğunu belirtiyor. 10 binden fazla kişinin canına mal olan 8 şiddetindeki 1934 depreminde, ailesinin evsiz kaldığını aktaran Rana, bugün 82 yaşındaki eşi Thama ile birlikte hâlâ sığınak benzeri bir evde yaşıyor.

JAPONYA'DA DA TSUNAMİ ALARMI
Öte yandan Nepal'in ardından Japonya'da dün meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki deprem ülkenin güneydoğu bölgelerini alarma geçirdi. Depremle ilgili şimdilik herhangi bir bilanço açıklanmazken merkez üssü İzu Adaları olan sarsıntının ardından ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu yetkilileri bu bölgelerde tsunami alarmı verdi. Yetkililer, güney kesimlerindeki İzu ve Ogasawara Adaları'nda meydana gelebilecek tsunamide su dalgalarının 1 metreye kadar yükselebileceği uyarısında bulundu. Hachijo-jima Adası'nda ise yarım metrelik dalgaların oluştuğu görüldü. Tsunami alarmının ardından tedbir alan afet yardım ekipleri, kıyı bölgelerinde yaşayan vatandaşları güvenli yerlere tahliye etmeye başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 gün sonra mucize
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN