karşıtı karikatür sergisi önünde çatışma

ABD'nin Dallas Kenti'nde, konulu karikatür yarışmasının düzenlendiği salonun dışındaki güvenlik görevlilerine ateş açan iki kişi öldürüldü, bir görevli yaralandı.

Giriş Tarihi: 4.5.2015 07:00 Güncelleme Tarihi: 4.5.2015 10:56
İslam karşıtı karikatür sergisi önünde çatışma
ABD'nin Texas Eyaleti'nin Dallas Kenti'nde, karşıtı eylemlerle gündeme gelen Amerikan Özgürlük Koruma İnisiyatifi'nin (American Freedom Defense Initiative) düzenlediği konulu karikatür yarışmasının gerçekleştirildiği salonun dışında silahlı çatışma yaşandı.

Salonun bulunduğu Garland bölgesi polisinden yapılan açıklamada, bir otomobildeki iki kişinin salonun dışında bulunan güvenlik görevlilerine ateş açtığı, polislerin karşılık vermesi sonucu iki saldırganın öldürüldüğü, bir güvenlik görevlisinin ise yaralandığı belirtildi.Açıklamada, saldırının Curtis Culwell Center'da düzenlenen karikatür yarışmasıyla ilgisi olup olmadığı ve saldırganların kimliği konusunda bilgi verilmedi.Önünde saldırı gerçekleşen salonda, daha önce de provokatif eylemler gerçekleştiren İslam karşıtı Amerikan Özgürlük Koruma İnisiyatifi adlı kuruluş Hz. Muhammed karikatürleri yarışması düzenliyordu.

10 bin dolar ödüllü yarışmaya Hollandalı politikacı Geert Wilders da katılmıştı. Çatışmanın ardından salonun boşaltıldığı kaydedildi.

Yarışmayı düzenleyen kuruluş daha önce de New York'ta Dünya Ticaret Merkezi yakınlarına İslam merkezi açılmasına karşı kampanya yürütmüş, İslam karşıtı ilan yayınlamak için ABD genelinde billboard'lar kiralamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam karşıtı karikatür sergisi önünde çatışma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN