Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan şaşırtan çıkış: Savaş ı verebiliriz

Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Yunanistan'a İkinci Dünya Savaşı için savaş ı verilmesinin düşünülebileceğini belirtti.

Giriş Tarihi: 5.5.2015 09:45 Güncelleme Tarihi: 5.5.2015 14:58
Almanya'dan şaşırtan çıkış: Savaş tazminatı verebiliriz
Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'tan bomba bir açıklama geldi. Süddeutsche Zeitung'a konuşan Gauck, Yunanistan'ın Almanya'dan İkinci Dünya Savaşı için istediği savaş ına değinerek, "Bizim gibi tarih bilinci yüksek bir ülke için yapılacak doğru şey tazminat olasılıklarını düşünmektir" diye konuştu.

İŞTE ALMANYA'NIN BİLİNMEYENLERİ

TAZMİNATLA İLGİLİ KOMİSYON ÖNERİLMİŞTİ

Geçen cuma günü Yunanistan'da, Nazilerin ülkede öldürdükleri insanları anma günüydü. Yunanistan Meclis Başkanı Zoi Konstantopulu, Yunanistan'ın İkinci Dünya Savaşı nedeniyle Almanya'dan savaş tazminatı talebiyle ilgili siyasi partiler tarafından komisyon oluşturulması için öneri sunmuştu. Konstantopulu'nun, bu konuda daha önce oluşturulan komisyonun geliştirilerek yeniden yapılanmasını öngören önerisinin yarın parlamentoda görüşülerek karara bağlanacağı bildirilmişti. Yunanistan Adalet Bakanı Nikos Paraskevopulos 2000 yılında alınan bir mahkeme kararını anımsatarak Almanya'dan İkinci Dünya Savaşı için savaş tazminatı isteyebileceklerini belirtmişti.

BEKLENEN TAZMİNATLAR TOPLANAMADI, KONU RAFA KALKTI

İkinci Dünya Savaşı döneminde Nazi işgali altında olan Yunanistan'ın Distomo köyü, 1944 yılının Haziran ayında 218 köylü Nazi güçleri tarafından öldürülmüştü. 2000 yılında ise bu katliama karşı Yunanistan Yüksek Mahkemesi bir karar aldı ve Yunanistan ülkesinde bulunan bazı Alman okulları ve Goethe Enstitüsü'ne 30 milyon doları toplamak için icra gönderdi. Fakat beklenen tazminatlar toplanamadı. Daha sonra konu rafa kalktı.

"YENİ ALMANYA"

Yunan Bakan Paraskevopulos konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştı: 2000 yılında alınmış olan bir mahkeme kararı var. Ben bu kararı uygulamak zorundayım. Bu kararı engel gözetmeden vermeye hazırım. Almanya ise 1990 yılında Doğu ve Batı Almanya'nın birleştiğini hatırlatarak 'ortaya yeni bir Almanya' çıktığını belirtiyor ve Nazi döneminde yapılan suçların cezasını çekmek istemiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'dan şaşırtan çıkış: Savaş tazminatı verebiliriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN