Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiltere'de sandık kördüğüm oldu

İngiltere'de perşembe günkü genel seçim için "ülke tarihinde sonucunu tahmin etmenin en zor olduğu yarış" yorumu yapılıyor. Anketlere göre partiler hem tek başlarına iktidar olamıyor hem de koalisyon kuramıyor

Giriş Tarihi: 5.5.2015
İngiltere'de sandık kördüğüm oldu
İngiltere'de perşembe günü halk, genel seçim için sandık başına gidecek. 42 milyon kayıtlı seçmen, Parlamento'nun alt kanadındaki 650 milletvekilini belirleyecek. Seçim sistemi dar bölge ve çoğunluk esasına göre düzenlenen ülkede, toplam 650 bölge bulunuyor. Eşit seçmene sahip olmayan bölgelerde en fazla oyu alan aday milletvekili seçiliyor. Tek başına iktidar olmak için bir partinin milletvekili sayısının yarısından bir fazlası olan 326 sayısına ulaşması gerekiyor. Uzmanlar, perşembe günkü seçimi "ülke tarihinde sonucunu tahmin etmenin en zor olduğu yarış" olarak değerlendiriyor. Son anketlere göre iktidardaki Muhafazakar Parti, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin 1 puan önünde. Ancak anketlerden çıkan sonuçlar, hiçbir partinin tek başına iktidar olamayacağını gösteriyor. Bu durumda birinci olacak partinin azınlık hükümeti kurma ihtimali var. İngiliz basınına göre ise iki büyük parti de azınlık hükümetinin 5 yıl dayanamayacağı gerekçesiyle bu ihtimale sıcak bakmıyor.

SNP VE UKIP ETKİSİ

Tek başına iktidar ve azınlık hükümeti devreden çıkınca diğer ihtimal koalisyon hükümeti olacak. Muhafazakarların lideri Başbakan David Cameron, sandıktan birinci parti olarak çıkmaları halinde şu an koalisyonda olduğu Liberal Demokratlar ile hükümeti devam ettirmeyi planlıyor. İşçi Partisi'nin, en çok oyu alması halinde İskoç Ulusal Partisi (SNP) ile koalisyon arayışına gireceği belirtiliyor. Ancak birçok yoruma göre iki siyasi partinin birleşmesiyle bile bir koalisyon hükümeti kurulamayacak. Bazı analizlerde yeniden genel seçimin yapılabileceği öngörülüyor. BBC Türkçe sitesindeki analize göre ise Muhafazakarlar ile İşçi Partisi'nin oy kaybının arkasında SNP ile sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) var. BBC'ye konuşan ve geçmişte en üst düzey sivil görevli konumundaki kabine sekreteri olan Sir Gus O'Donnell'ın "Görünen o ki seçimi İngiltere'de Muhafazakar Parti, İskoçya'da SNP kazanacak. Buna karşın ülkeyi İşçi Partisi'nin yönetmesi mümkün. İnsanlar bu seçimden sonra, 'daha iyi seçim sistemleri yok mu?' diye soracak" sözleriyle durumu özetledi.

DAVİD CAMERON
Muhafazakar Parti'nin lideri ve mevcut Başbakan David Cameron, oylarını artırmak için milliyetçilere yöneliyor. 2017'de AB üyeliğini referanduma götüreceğini söylüyor.

NİCOLA STURGEON

İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri Nicola Sturgeon, tüm liderlerin katıldığı canlı yayın tartışmalarında parladı. SNP'nin İskoçya'da 60 yıldır süren İşçi Partisi hegemonyasını kırması bekleniyor.

ED MİLİBAND
Ülkenin iki büyük partisinden biri olan İşçi Partisi'nin lideri Ed Miliband, daha iyi bir sağlık sistemi, göç kontrolü ve güçlü ekonomik altyapı vaatleriyle oylarını artırmaya çalışıyor.

NİGEL FARAGE
Avrupa Birliği ve göçmen karşıtı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) lideri Nigel Farage'un popülerliği artışta. Ancak seçim sistemi nedeniyle UKIP'in fazla milletvekili çıkarması beklenmiyor. Buna karşın UKIP, ülkede geçen yıl yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerini kazanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'de sandık kördüğüm oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN